Kontrast
Wielkość czcionki

11 listopada w południe cała Polska śpiewała Hymn!

W samo południe 11 listopada 2018 r. w całej Polsce oraz w wielu miejscach na świecie można było usłyszeć polski Hymn Państwowy. W akcji „Niepodległa do Hymnu” zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie o godzinie 12 na 6 kontynentach!

W prawie 1000 miejscach świata pokazaliśmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrowaliśmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie hymn.

Hymn został wykonany podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Mazurka Dąbrowskiego wyemitowały stacje radiowe i zagrały orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii również zaprosiły lokalne społeczności do wspólnego świętowania. Mamy nadzieję, że za rok zobaczymy się o tej samej porze śpiewając hymn w jeszcze większym gronie!

Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewał od Bałtyku po Tatry.  Śpiewaliśmy w największych miastach i w niewielkich wsiach. Hymn zabrzmiał dziś z Wieży Mariackiej w Krakowie. Przy dźwiękach trąbki tysiące turystów i mieszkańców stolicy Małopolski śpiewało najważniejszą polską pieśń na Rynku w Krakowie. Śpiewali również uczestnicy uroczystej mszy św. w Katedrze na Wawelu. W Warszawie Hymn wykonali uczestnicy oficjalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości na Pl. Piłsudskiego, a także warszawiacy i turyści – przy akompaniamencie dwóch trąbek na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego – pod Kolumną Zygmunta.

Grupa Morsy Dywity odśpiewała hymn w Jeziorze Dywickim, podczas pierwszej kąpieli sezonu 2018/2019. Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking wspólnie z sympatykami i turystami, wykonało Mazurka Dąbrowskiego na szczycie Śnieżki, czyli na wysokości 1602 m n.p.m. Śpiewano też na szczytach Baraniej Góry, Babiej Góry Jałowca czy Turbacza. Zawodnicy i widzowie turnieju finałowego Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego odśpiewali hymn przed meczem półfinałowym na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

Polonia i przyjaciele Polski zaśpiewali na sześciu kontynentach – w Australii, Azji, Afryce, obu Amerykach i w wielu miejscach w Europie. Rozbrzmiewał on w polskich placówkach dyplomatycznych, polskich kościołach i przed pomnikami polskich bohaterów. Śpiewaliśmy na mszach, koncertach, przed biegami i podczas festynów.

W Indonezji, w Sorong City, na łodzi nurkowej śpiewało 11 osób. W porcie w Osace, w miejscu cumowania Fregaty Dar Młodzieży, śpiewali uczestnicy Rejsu Niepodległości, przedstawiciele Ambasady i Polonia. Polski hymn słychać było w Londynie, Pradze, Sankt Petersburgu, Tallinie, Winie i dziesiątkach miejsc w całej Europie.

Wszystkich, którzy wzięli udział we wspólnym śpiewaniu hymnu zachęcamy do umieszczenia zdjęć i filmików w mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji „Niepodległa do hymnu” jest Biuro Programu „Niepodległa”. Pamiętajcie – w przyszłym roku w południe 11 listopada, znów stańmy wspólnie do hymnu!