Kontrast
Wielkość czcionki

11 listopada z "Historią w ożywionych obrazach"

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zaprasza na obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości! W ramach cyklu „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” widzowie będą mogli uczestniczyć w specjalnym wydarzeniu, które odbędzie się 11 listopada w siedzibie Wytwórni przy ul. Chełmskiej 21 w Warszawie. 

W programie zwiedzanie wystawy „Jak powstaje film? O kulisach realizacji cyklu Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”, towarzyszące projekcje filmowe oraz quizy i konkursy z nagrodami, a także pokazy w technologii wirtualnej rzeczywistości. 

Na banerze znajdują się cztery portrety postaci z cyklu "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach".

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a wystawa będzie otwarta 11 listopada od 11:00 do 18:00.

O cyklu i wystawie 

Cykl „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” to dziesięć ekranizacji wybitnych dzieł malarskich i niezwykła opowieść o dążeniach Polaków do odzyskania niepodległości.  Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich. W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Każdej historii towarzyszy komentarz narratora, wybitnego polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie.  Reżyserem i scenarzystą całego cyklu jest Marek Brodzki. 

Wystawa „Jak powstaje film?” przedstawia kulisy powstawania cyklu i odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej, od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Widzowie mają okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, m.in.: Józefa Piłsudskiego, Emilii Plater, Tadeusza Kościuszki, a także obejrzeć materiały i szkice wykorzystane przy produkcji.