Kontrast
Wielkość czcionki

Poznaj kulisy powstawania filmów z cyklu "Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach"

Wystawa w warszawskiej Galerii Kordegarda pt. „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” zdradza kulisy powstawania niezwykłej serii filmów, które są ekranizacjami wybitnych dzieł malarskich przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ekspozycja odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej, od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, zobaczyć fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym.

Wystawie towarzyszyć będą również specjalne pokazy VR (ang. virtual reality), które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej.

10 FILMÓW NA STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

„Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” to dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.

zdjęcie z planu filmowego

Każdy z filmów wywodzi się z wybitnego dzieła sztuki plastycznej. Wśród pierwowzorów znalazły się: obrazy Wojciecha Kossaka (Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794r., Olszynka Grochowska i Emilia Plater w potyczce pod Szawłami), Jana Matejki (Rejtan – Upadek Polski), Jacka Malczewskiego (Wigilia na Syberii), Maksymiliana Gierymskiego (Patrol powstańczy), Artura Grottgera (Kucie Kos), Stanisława Masłowskiego (Wiosna roku 1905), Horacego Verneta (Bitwa pod Somosierrą) i Stanisłąwa Kaczora-Batowskiego (Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914r.).

Przeczytaj więcej o wystawie i pokazach towarzyszących

Gdzie: Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Kiedy: 7-30 listopada 2017