Kontrast
Wielkość czcionki

"Apel cieni" zabrzmi w Warszawie

„Stutthof. Apel cieni” to hołd oddany ludziom, którzy poddani niewyobrażalnym cierpieniom, ale będąc w niewoli świadkami okrucieństw, w sytuacji terroru, jakiego dotychczasowy świat nie znał, nie utracili nadziei. Tak o swoim projekcie muzycznym mówią autorzy, Tomasz Budzyński i Dariusz Budkiewicz z grupy Armia oraz Michał Jacaszek i Rafał Nowak. Apel cieni 27 września zabrzmi w Warszawie. 

Na to wyjątkowe wydarzenie muzyczne składa się program z wierszami, listami i tekstami napisanymi przez więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Stutthof koło Gdańska, które stały się inspiracją do stworzenia muzyki łączącej tamte doświadczenia ze współczesnym słuchaczem. Przetworzone elektronicznie dźwięki oddają grozę miejsca i sytuacji, w jakiej poezja obozowa powstawała, a współczesne brzmienia stanowią pomost pomiędzy tamtym czasem a dzisiejszym odbiorcą.

plakat wydarzenia

„Stutthof. Apel cieni”  zabrzmi o godzinie 19:30 w Sanktuarium Narodowym Św. Andrzeja Boboli. W atmosferze miejsca kultu, naznaczonego dramatycznymi wydarzeniami Powstania Warszawskiego, zabrzmią słowa napisane w barakach KL Stutthof. Jest to jednocześnie opowieść o 2077 dniach bólu i cierpienia i o nadziei, która niosła ze sobą wiarę w niepodległą i wolną Ojczyznę. Los więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof to los wspólny dla wszystkich więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych – śmierć, strach, ból, głód, tęsknota za bliskimi oraz tęsknota za wolnością. 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny po rejestracji na stronie: https://evenea.pl/event/stutthofapelcieni