Kontrast
Wielkość czcionki

Kryminał niejedno ma imię – wyniki konkursu „Stulecie polskiego kryminału”

Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu na powierzonym mi stanowisku pożytek Państwa Polskiego oraz dobro publiczne mieć zawsze przed oczyma: Władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować; wszystkich obywateli kraju w równym mając zachowaniu, przepisów prawa strzec pilnie, obowiązki swoje spełniać gorliwie i sumiennie, rozkazy przełożonych wykonać dokładnie, tajemnicy urzędowej dochować.

Tak mi Panie Boże dopomóż.

Tak brzmiała policyjna rota, której tekst towarzyszył ustawie powołującej funkcjonowanie polskiej Policji Państwowej w 1919 roku. Sto lat później, Biuro Programu „Niepodległa”, we współpracy z Policją, ogłosiło konkurs na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Na konkurs, ogłoszony w połowie lutego br., spłynęło blisko 400 prac, a do konkursu zakwalifikowało się ponad 370.

mapa Polski z zaznaczonymi niebieskimi pinami

W tych miejscach pisano opowiadania na konkurs, a to nie wszystkie punkty. Dziękujemy!

Jury w składzie Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Wojciech Chmielarz, podinsp. Leszek Koźmiński ze Szkoły Policji w Pile, pan Adrian Tomczyk z wydawnictwa Czwarta Strona, pani Izabela Pajdała z Komendy Głównej Policji oraz Anna Bińkowska z Biura Programu „Niepodległa”, zdecydowanie nie miało łatwego zadania. Ostatecznie jednak udało się wybrać „złotą dziewiątkę” – po trzy najlepsze opowiadania w każdej z trzech konkursowych kategorii. Ze względu na wysoki poziom prac, przyznano również wyróżnienia w każdej z kategorii.


I oto są, wyniki konkursu „Stulecie polskiego kryminału”:

Kategoria „Kryminał sto lat temu”

I miejsce – Ewa Spławska „Świadectwo moralności”

II miejsce – Marcel Woźniak „Granatowa cisza”

III miejsce – Grzegorz Skorupski „Gra o rewolucję”

Wyróżnienie – Margota Kott „O mały włos”

 

Kategoria „Kryminał dzisiaj”

I miejsce – Sebastian Imielski „Przebudzenie”

II miejsce – Katarzyna Skręt „Tyś Jedność, jam Pełnia”

III miejsce – Magdalena Lewandowska-Rosa „Teczka”

Wyróżnienie – Stefan Weisbrodt „Zasłona”

 

Kategoria „Kryminał za sto lat”

I miejsce – Łukasz Szuster „Kwantowy Smok”

II miejsce – Rafał Pawlak „To o Was”

III miejsce – Maciej Koncman „Punkt odcięcia”

Wyróżnienie – Rafał Lewandowski „Śmietnik”

 

Nagrody zostały wręczone przez jurorów konkursu, Roberta Małeckiego oraz Leszka Koźmińskiego, którzy chwilę wcześniej na tej samej scenie poznańskiego Domu Studenckiego Hanka rozmawiali z Mirosławem Haniszewskim o realiach pracy policjanta w literaturze i filmie.

Nie jest to jednak koniec dobrych wieści! Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, Jan Edmund Kowalski, postanowił przyznać nagrodę specjalną w kategorii „Kryminał sto lat temu” dla pracy, która w szczególny sposób wpisuje się w idee Programu Wieloletniego „Niepodległa”, pokazuje odbudowę Polski po 1918 roku oraz która cechuje się szczególnym rodzajem retro-uroku. Nagrodę Dyrektora Biura Programu „Niepodległa” otrzymała pani Joanna Jędrusik i jej opowiadanie „Między cmentarzem a brzegiem pucharu”. Wyróżnienie zostało wręczone przez rzecznika Biura, pana Kamila Wnuka.

Z kolei Komendant Główny Policji, gen. Insp. Jarosław Szymczyk, w uznaniu pracy włożonej w przedstawienie zawodu policjanta (i policjantki!) w okresie międzywojennym, przyznał nagrodę specjalną panu Marcelowi Woźniakowi za opowiadanie „Granatowa cisza”. 

Również Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji postanowiło uhonorować najlepszych z najlepszych – aż trzy opowiadania z kategorii „Kryminał za sto lat” otrzymały specjalne, pamiątkowe plakiety oraz vouchery na indywidualną wizytę w CLKP, podczas której zapoznają się z pracą policyjnych techników! Wyróżnienia CLKP otrzymali: pan Łukasz Szuster za opowiadanie „Kwantowy smok”, pan Łukasz Konwerski za opowiadanie „Ćwierć” oraz pani Monika Zakrzewska za opowiadanie „Gdy wkrada się błąd”.

Nagrody w imieniu Komendanta Głównego Policji oraz dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji wręczyła pani inspektor dr hab. Iwona Klonowska, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP.

Specjalne wyróżnienie od Szkoły Policji w Pile otrzymała też pani Magdalena Lewandowska-Rosa za opowiadanie „Teczka”. Co więcej, zarówno zdobywczyni wyróżnienia SPP, jak i laureaci pierwszych miejsc w każdej kategorii, otrzymają zaproszenia do Piły na wyjątkowe szkolenie pod okiem pilskich specjalistów kryminalistyki. Na pewno nie omieszkamy podzielić się reportażem ze szkolenia w naszych kanałach social media!

Wśród nagrodzonych prac znalazło się jeszcze jedno wyróżnienie – Maszyna do Pisania postanowiła wyróżnić panią Joannę Kłosińską za opowiadanie „Stópki Chrystusa”. Kursy pisania prowadzone przez Maszynę w wielu przypadkach skutkują zwycięstwami w konkursach literackich oraz publikacjami tekstów – stąd też wyróżnienie Maszyny do Pisania wiąże się z publikacją opowiadania w antologii pokonkursowej!

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom pięknie dziękujemy za udział w konkursie!

 

Zwycięskie opowiadania (miejsca I-III oraz wyróżnienia w każdej z kategorii), razem z opowiadaniami pisanymi specjalnie na tę okazję przez naszych jurorów, zostaną wydane w antologii pokonkursowej. Publikacja ukaże się nakładem Czwartej Strony na wiosnę przyszłego roku, a zyski z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Już szykujemy się na premierę książki, a póki co zachęcamy do udziału w plebiscycie na kryminał stulecia!

 

Partnerem konkursu jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, które w tym roku świętuje sto lat polskiej policyjnej kryminalistyki, wydawnictwo Czwarta StronaSzkoła Policji w Pile kształcąca policjantów służby kryminalnej, Maszyna do Pisania – najlepsza szkoła pisaniaPoznański Festiwal Kryminału GRANDA oraz portal Kryminalna Piła

Partnerem medialnym konkursu jest Portal Kryminalny. Portal Kryminalny istnieje od 2007 roku i jest jedną z najpopularniejszych stron internetowych dotyczących tematyki literatury kryminalnej i sensacyjnej w Polsce. Portal jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Z kolei Czytam, bo lubię sprawuje nad konkursem patronat medialny.