Kontrast
Wielkość czcionki

Archiwa Rodzinne Niepodległej - uwolnij historię zamkniętą w szufladzie

Archiwa Państwowe rozpoczynają projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, za którego pomocą chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek. Projekt skierowany jest do wszystkich miłośników historii nie tylko tej wielkiej, ale i tej, którą można znaleźć w szufladzie rodzinnego domu. Ma także zachęcić do osobistego, aktywnego zaangażowania w świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Często zapomniane i podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy „małej historii” – Rodzinnych Archiwistów, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. Do nich i do wszystkich tych, którzy już teraz pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie – a chcieliby robić to jeszcze lepiej – skierowany jest projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej. – „Archiwa Rodzinne Niepodległej” to przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską mające krzewić kulturę ochrony pamiątek, budzić ducha genealogicznych poszukiwań oraz inspirować do dokumentowania historii rodzinnej i lokalnej – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Eksplorowanie świadectw naszej przeszłości i pielęgnowanie tradycji to wyjątkowa przygoda. Zachęcamy do udziału w projekcie każdego zainteresowanego losami własnej rodziny, komu nieobca jest potrzeba kultywowania pamięci o przodkach i dbałości o rodzinne pamiątki.

W ramach projektu w 33 archiwach państwowych, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, w których można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia domowego archiwum, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii. Powstanie także dedykowana strona internetowa http://archiwarodzinne.gov.pl, gdzie znaleźć będzie można m.in. fachowe porady dotyczące samodzielnego opisywania, zabezpieczania, a także tworzenia cyfrowych kopii rodzinnych pamiątek.

30 września, w Dniu Archiwistów, ustanowionym w tym roku przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, w godzinach popołudniowych w każdym archiwum państwowym zaplanowano również warsztaty „Zostań Rodzinnym Archiwistą”. Uczestnicy zajęć będą mogli dowiedzieć się, czym jest genealogia, jak rozpocząć fascynującą podróż w poszukiwaniu własnych korzeni i jak stworzyć drzewo genealogiczne. Archiwiści udzielą porad, gdzie przechowywać rodzinne archiwalia, w jaki sposób je porządkować i opisywać oraz jak prawidłowo wykonać cyfrowe kopie cennych pamiątek. Uczestnicy warsztatów nauczą się prostych technik konserwacji, które można przeprowadzić samodzielnie w domu, bez narażania dokumentów na uszkodzenie. Warsztaty zostaną wzbogacone wystawami, pokazami archiwalnych dokumentów i prezentacjami multimedialnymi. Podczas zajęć będzie można poznać także Rodzinnych Archiwistów, którzy przekazali swoje drogocenne dokumenty do archiwum i wysłuchać ich pasjonujących historii.

Wybrane pamiątki z domowych archiwów, wraz z opisem historii rodzin, zaprezentowane zostaną, za zgodą uczestników projektu, na stronie internetowej Archiwa Rodzinne Niepodległej. Prezentacje złożą się na narodową kolekcję niepodległościową, której współtwórcą będzie mógł zostać każdy Rodzinny Archiwista.

Projekt realizowany w ramach obchodów 100. rocznicy utworzenia sieci archiwów państwowych objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronatem Honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.