Kontrast
Wielkość czcionki

Archiwalne zdjęcia w nowoczesnej oprawie - wyjątkowy film dokumentalny "Niepodległość"

MWM media we współpracy z Telewizją POLSAT oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje wyjątkową produkcję dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to pełnometrażowy film dokumentalny „Niepodległość”, utworzony z archiwalnych materiałów z lat 1914 – 1923, których polska publiczność nie miała jeszcze okazji oglądać. 

Pozyskanie materiałów potrzebnych do powstania dokumentu zajęło producentom kilka lat, poszukiwania prowadzono w wielu światowych archiwach filmowych. Na szczęście dla współczesnych widzów właśnie na początku XX wieku wzrosła świadomość wagi dokumentowania doniosłych wydarzeń historycznych, dzięki czemu będziemy mieli okazję przenieść się do czasów i wydarzeń, które doprowadziły do powrotu naszego kraju na mapy, a także przyjrzeć się pierwszym chwilom funkcjonowania odrodzonego państwa. 

kadr z filmu "Niepodległość 1918", Józef Piłsudski

(Materiały prasowe)

Co ważne dla współczesnego widza, przyzwyczajonego do barwnej telewizji – całość materiałów została pokolorowana, dlatego też zdjęcia nie będą tylko odległym, czarno-białym dokumentem, lecz pełnometrażową, kolorową produkcją, pozwalającą na głębsze przeżycie przedstawianych na ekranie wydarzeń.

Podróż w czasie i podgląd życia na początku XX wieku

Film pokazuje fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku: walkę o polskie granice w czasie I Wojny Światowej, w czasie Wojny Polsko-Sowieckiej, w powstaniach i plebiscytach, walkę dyplomatyczną w Wersalu. Na oczach widzów nasi przodkowie odbudowują Polskę po latach niewoli, a zwieńczeniem ich starań jest uchwalenie nowoczesnej Konstytucji Marcowej.

„Niepodległość” to także zapis ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Polacy pracują, bawią się, od nowa budują miejsce na ziemi dla siebie i swej ojczyzny. Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swych losów i historii.

Producenci planują dystrybucję w kinach oraz na antenach największych polskich nadawców telewizyjnych. Projekt prowadzą: działający we Francji i w Polsce dokumentalista Krzysztof Talczewski oraz Mirosław Bork – producent. Konsultantem historycznym jest Pan prof. Grzegorz Nowik. Muzykę pisze Krzesimir Dębski, a tytułowy utwór wykona Artur Rojek, dawny lider zespołu Myslovitz. 

Premiera filmu planowana jest w Teatrze Wielkim w Warszawie na 12 listopada 2018 roku. Jednocześnie dzięki koproducentowi filmu, Telewizji POLSAT, film „Niepodległość” będzie dostępny bezpłatnie w ogólnodostępnym serwisie IPLA.TV.