Kontrast
Wielkość czcionki

Archiwalne kino plenerowe w Zielonej Górze

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze zaprasza do udziału w cyklu wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Kino Plenerowe w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze”Celem projektu jest zaprezentowanie najnowszych, zdigitalizowanych materiałów filmowych w zasobie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, a wydarzenia wpisują się w obchody setnej rocznicy podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego „Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”.

Pierwsza odsłona cyklu już 1o maja, a jej tytuł to „Migawki z życia w Lubuskim”. Obejrzeć będzie można 7 pozycji, a wśród nich reportaż z obchodów Winobrania w Zielonej Górze w 1958 roku, dwie Lubuskie Kroniki Filmowe z 1959 roku, film „Kamera i czas”, a w nim przegląd ważniejszych wydarzeń z lat 1958-1964 w oparciu o kroniki i inne materiały archiwalne Lubuskiego Klubu Filmowego, reportaż z pobytu Jurija Gagarina na Ziemi Lubuskiej z okazji święta 22 lipca 1961 roku, film propagandowy z 1959 roku o potrzebie higieny osobistej oraz reportaż z 1961 roku o opiece medycznej  na przykładzie Szpitala Powiatowego we Wschowie i społecznej na przykładzie Domu Dziecka w Chociulach.

Motywem przewodnim pokazów tydzień później, 17 maja, będzie Ziemia Lubuska w drugiej połowie lat 60. Wśród zaprezentowanych filmów znajdą się przegląd wydarzeń na Ziemi Lubuskiej w ramach „Lubuskiego Przeglądu Filmowego” oraz reportaż „Spotkanie” dotyczący obchodów 19 rocznicy podpisania Układu Zgorzeleckiego, jakie odbyły się 19 lipca 1969 roku w Zielonej Górze z udziałem delegacji z Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

31 pierwszego maja organizatorzy skupią się na lokalnej kulturze, a widzowie będą mogli zobaczyć m.in. Lubuskie Lato Filmowe, Międzynarodowy Festiwal Zespołów Pieśni i Tańca, Złote Grono oraz występy artystów na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w 1974 roku.

Ostatnia odsłona projektu – „Budujemy, odbudowujemy, produkujemy” – poświęcona będzie inicjatywom budowlanym w województwie zielonogórskim. Obejrzymy reportaż o pracy Lubuskich Zakładów Aparatów Elektrycznych „Lumel” w Zielonej Górze oraz Gorzowskich Zakładów Włókien Sztucznych „Stilon”. Pokaz zakończy film instruktażowy  o nowoczesnych procesach obróbki metali stosowanych w zielonogórskim Zastalu. Ostatni seans odbędzie się 7 czerwca. 

Wszystkie seanse rozpoczynają się o 18:30.