#BarwyWspólne - pakiet edukacyjny o nowoczesnym patriotyzmie
- Data publikacji
- 19 marca 2020
Czym obecnie jest patriotyzm i jak o nim mówić w dzisiejszym świecie? Aby ułatwić te niełatwe rozmowy, z myślą o nauczycielach, animatorach i edukatorach, Narodowe Centrum Kultury przygotowało zestaw innowacyjnych narzędzi edukacyjnych #BarwyWspólne. Pakiet dostępny jest online na stronie NCK.
Pakiet edukacyjny #BarwyWspólne
Pakiet zawiera interaktywne narzędzia edukacyjne, propozycje scenariuszy zajęć oraz skondensowaną wiedzę dotyczącą postawy patriotycznej oraz symboli narodowych. Patriotyzm to pojęcie, na które składa się wiele aspektów m.in. historyczny, ekonomiczny, ekologiczny czy odpowiedzialności społecznej. Pakiet skierowany jest do nauczycieli, animatorów, edukatorów, osób pracujących z grupami młodzieżowymi i dziecięcymi.
W pudełku, oprócz narzędzi edukacyjnych, można znaleźć książeczkę z przykładowymi scenariuszami zajęć dotyczących symboli narodowych i współczesnej postawy patriotycznej, pocztówki z instrukcją wykonania Kokardy Narodowej i zestaw prezentujący herb Polski i flagę Polski do celów warsztatowych.
Narzędzia edukacyjne #BarwyWspólne
Narzędzia edukacyjne w pakiecie #BarwyWspólne to trzy innowacyjne gry i materiały do zabawy: gra „Słowa Wspólne”, materiały „Miejsca Pospolitej” i duża tuba dołączona do zestawu, czyli „Matecznik”. Wszystkie elementy pakietu są dostępne także online, do wydrukowania, na stronie NCK.
Słowa Wspólne
„Słowa Wspólne” to zestaw 400 haseł zamieszczonych na 200 kartach, które związane są z szeroko pojętymi: kulturą, sztuką, tradycjami, geografią, historią, sportem itp. W ramach rozgrywki uczestnicy muszą przekazać owe słowa, ale nie mogą przy tym używać innych, pokrewnych wyrazów wypisanych na kartach. Zabawa może stanowić punkt wyjścia do rozmowy na temat patriotyzmu.
Miejsca Pospolitej
„Miejsca Pospolitej” to materiały stworzone z myślą o uczniach klas IV-VIII szkół podstawowych. Przedstawiono 30 budynków, zarówno obiektów historycznych i pomników, jak i miejsc użyteczności publicznej, a każdy z nich własnym głosem opowiada o dylematach związanych ze swoją rolą w społeczeństwie. Na koniec każdej opowieści zostaje postawione jedno pytanie, na które odpowiadają uczestnicy warsztatów na stronie www.miejscapospolitej.pl. Pod koniec rozgrywki każdy uczestnik otrzymuje informację zwrotną jaki model patriotyzmu jest u niego dominujący (historyczny, symboliczny, obywatelski, ekonomiczny, ekologiczny).
Matecznik
Matecznik to wielkoformatowa mapa baśniowej krainy Wielkiej Pieczęci, złożona z 101 wyzwań, zapisanych w postaci kodów QR. Wyzwania podzielono na 5 kategorii. Uczniowie poruszają się po mapie, wybierają kierunek eksploracji krainy i realizują ukryte w niej zadania. Matecznik ma służyć animatorom i nauczycielom do pracy dydaktycznej z grupami uczniów.
Program #BarwyWspólne
Aby wziąć udział w programie wystarczy zgłosić się mailowo do Narodowego Centrum Kultury – więcej informacji dostępnych jest na stronie projektu. Uczestnicy programu będą także na bieżąco informowani o działaniach opartych o zestaw, jak np. warsztaty, konkursy, akcje, a na koniec zostaną poproszeni o wypełnienie ankiet ewaluacyjnych. Dodatkowo wszystkie elementy pakietu zostały udostępnione online na stronie NCK.
Aby ułatwić korzystanie z materiałów Narodowe Centrum Kultury przygotowało także webinarium, w którym eksperci: Marcin Mitzner i Ewa Zbroja przybliżają pakiet odbiorcom. Podczas godzinnego spotkania tłumaczą czym jest projekt #BarwyWspólne i do kogo jest skierowany, jak powstawał pakiet edukacyjny #BarwyWspólne i co się na niego składa, jakie możliwości daje i w jaki sposób korzystać z narzędzi edukacyjnych #BarwyWspólne i w jaki sposób można zgłosić się do programu.
Pakiet Edukacyjny #BarwyWspólne Narodowego Centrum Kultury został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.