Kontrast
Wielkość czcionki

Baza wiedzy o Niepodległej

Biuro Programu „Niepodległa” współpracuje z wieloma instytucjami – razem świętujemy stulecie odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Wraz z realizacją różnego rodzaju projektów powstawała (i wciąż powstaje!) niezwykła baza wiedzy. Teraz każdy może z niej skorzystać w łatwy sposób – wystarczy zajrzeć do zakładki O Niepodległej.

Źródła i materiały edukacyjne to zestawienie odnośników do stron internetowych, na których można znaleźć najciekawsze artykuły dotyczące historii i sztuki, materiały edukacyjne, wywiady, scenariusze lekcji itp. Przedstawione publikacje i portale internetowe w większości posługują się logo Programu „Niepodległa”, a niektóre są także częścią działań dofinansowanych z naszych programów dotacyjnych. Zakres tematyczny treści jest szeroki – od wybitnych utworów muzycznych ostatniego stulecia, przez śpiewniki online, opracowania historyczne i biograficzne, zabytki i zdjęcia z międzywojnia, aż po zagadnienia edukacji filmowej, gotowe audycje i reportaże. Źródła i materiały edukacyjne to baza pomocna dla nauczycieli i edukatorów, uczniów i studentów, jak i osób interesujących się polską historią i kulturą. Zbiór linków wciąż jest aktualizowany.

grupa ludzi w pracowni pochylonych nad materiałami archiwalnymi

Oprócz odnośników, w zakładce zebraliśmy wszystkie artykuły popularnonaukowe o Polsce epoki międzywojnia, które były publikowane na naszej stronie. Udostępniamy także bezpłatne materiały do pobrania. Wystawa „Tak powstawała Niepodległa” poświęcona została procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Ekspozycja składa się z 11 plansz, które wystarczy wydrukować i powiesić. Równie łatwo jest skorzystać z fontu „Brygada”, który powstał z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, na bazie czcionki pochodzącej z 1928 roku. Jest on dostępny dla wszystkich użytkowników komputerów – wystarczy zainstalować przygotowane pliki.

Zapraszamy do korzystania!