Kontrast
Wielkość czcionki

Zbudujmy razem Wirtualny Pomnik Niepodległej!

Polski Portal Biograficzny włączył się w świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości! Na stronie dostępnych jest wiele interesujących materiałów, a także budowany jest Wirtualny Pomnik Niepodległej! To inicjatywa, która gromadzi fotografie i materiały multimedialne o ludziach, którym Polska zawdzięcza odzyskanie wolności, niepodległości i suwerenności. Zapraszamy do włączenia się w zbiórkę i do zapoznania się z bogatymi zasobami Portalu!

Prestiżowa, dostępna dla wszystkich kolekcja Polskiego Portalu Biograficznego zawiera ponad 18 tysięcy zdjęć, ponad 10 tysięcy opisanych postaci, prawie 3 tysiące materiałów audio i filmów, 19 kolekcji tematycznych i prawie 750 ciekawostek, artykułów i newsów. Zbierają one materiały archiwalne i pamiątki rodzinne (wersje cyfrowe zdjęć, rysunków, dokumentów w formacie jpg, jak i stare filmy) związane z polskimi formacjami wojskowymi oraz dotyczące mężów stanu i polityków, wojskowych, ekonomistów, społeczników, naukowców i podróżników, a także osób związanych z kulturą i sztuką.

rozrzucone czarno-białe fotografie portretowe

Zdjęcie ze strony biogramy.pl

W roku 2018, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, baza osobowa została powiększona o setki zasłużonych postaci. Dodano do serwisu tysiące zdjęć i materiałów dotyczących bohaterów działających na szerokich polach tworzenia kraju, tożsamości i kultury. Wystartowała także akcja budowy Wirtualnego Pomnika Niepodległej. Portal wzbogacił się o kilka bardzo ciekawych zakładek.

Kalendarium ukazuje drogę Polaków do niepodległej ojczyzny. To ilustrowane dzieje działań prowadzących do niepodległości oraz szerokiego wachlarza wydarzeń, które im towarzyszyły. Kalendarium obejmuje okres od wybuchu I wojny światowej przez wojnę z bolszewikami, po III powstanie śląskie i przyjęcie pierwszej konstytucji RP. Wszystkie wydarzenia powiązane są z zasobami portalu.

zrzut ekranu z grafiką rozejmu pokojwego wieńczącego I wojnę i tekstem

Zrzut ekranu z kalendarium ze strony biogramy.pl dotyczący listopada 1918

Chmura wiedzy, to moduł oparty na dynamicznym indeksie rzeczowym. Wyniki pokazuje w formie grafu wiążącego wybrane kategorie z postaciami z bazy Portalu. Chmura wiedzy umożliwia błyskawiczne poruszanie się po zasobach według klucza rzeczowego, pozwala też odnaleźć powiązania między wybitnymi postaciami epoki.

Na stronie dostępne są także kolekcje, których celem jest eksponowanie wybranych treści i wskazanie skrótów prowadzących do postaci z nimi związanych. Dzięki nim łatwo można odnaleźć informacje m.in. o Sulejówku, polskich podróżnikach, sporcie czy rozrywce sprzed 100 lat.

kółka z portretami lub hasłami połączone siecią z innymi kółkami, w centrum zdjęcie Aleksandry Piłsudskiej której diagram powiązań dotyczy

Chmura wiedzy ze strony biogramy.pl na przykładzie postaci Aleksandry Piłsudskiej

Polski Portal Biograficzny wciąż jest rozbudowywany. Każdy z nas może dołożyć coś od siebie do bazy, do czego serdecznie zapraszamy. Jeśli u kogoś w rodzinnej szufladzie, na półce lub w piwnicy znajdują się zdjęcia i inne pamiątki z czasów tego przełomu, organizatorzy proszą o udostępnienie ich cyfrowych kopii – aby to zrobić wystarczy nawiązać kontakt przez portal biogramy.pl, wysłać e-mail na adres: lub zatelefonować pod nr: 22 380 49 24. Zbudujmy Wirtualny Pomnik Niepodległej!