„Białostocczyzna dla Niepodległej” - 8 reportaży o historii regionu
- Data publikacji
- 23 października 2020
Każdy region II Rzeczpospolitej może się pochwalić własną, wyjątkową historią, która doprowadziła do włączenia go w granice niepodległej Polski. Wojewoda Podlaski zaprasza do poznawania losów Białostocczyzny przez 8 wyjątkowych reportaży. Uroczysta premiera pierwszego z nich, „Droga do Niepodległości”, będzie miała miejsce w piątek 23 października 2020 na profilu Facebook Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego o godzinie 18.00. Kolejne odcinki będą się ukazywać co tydzień.
Osiem reportaży dla niepodległej
Nad stworzeniem reportaży w projekcie wojewody pracowało Muzeum Podlaskie i Oddział Telewizji Polskiej w Białymstoku. Na tematykę ośmiu filmów wybrano najważniejsze wydarzenia dla małej ojczyzny od czasów I wojny światowej i zajęcie Białegostoku w sierpniu 1915 roku, po ukończenie Bazyliki Św. Rocha, budowanej w latach 1927-1946. Każdemu reportażowi towarzyszy konkretny zabytek, który jest świadectwem zdarzeń.
Premiera z nagrodami
Każdy reportaż trwa około 10 minut. Po premierze pierwszego z nich odbędzie się dyskusja z zaproszonymi gośćmi: wojewodą Bohdanem Paszkowskim, autorką reportażu – Beatą Mordasewicz Kamińską, publicystą Marcinem Tomkielem oraz Markiem Skrypko z Muzeum Podlaskiego. Podczas transmisji przeprowadzony zostanie konkurs z atrakcyjnymi nagrodami dla uważnych widzów.
Dla chcących obejrzeć filmy w telewizji, kolejne reportaże będą miały premiery co sobotę na antenie TVP 3 Białystok, zawsze o godz. 18.20, do 12 grudnia 2020. Organizatorzy pragną, by mimo pandemii, widzowie i internauci mogli włączyć się w ten sposób w obchody kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 100. rocznicy zwycięskiej wojny polsko-bolszewickiej. Serdecznie zapraszamy do poznawania losów Białostocczyzny!
Reportaże powstały w ramach projektu „Białostocczyzna dla Niepodległej” realizowanego przez Wojewodę Podlaskiego, sfinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Partnerem projektu jest Muzeum Podlaskie, a cykl reportaży zrealizował Oddział Telewizji Polskiej w Białymstoku.