Kontrast
Wielkość czcionki

„Bohaterowie Plebiscytu” - wystawa w Olsztynie

Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w ramach zbliżających się obchodów stulecia plebiscytu na Warmii i Mazurach pragnie przypomnieć Polaków zaangażowanych w sprawę polską, inteligencję, ale i osoby proste. Wystawa „Bohaterowie Plebiscytu” będzie prezentowana przed Ratuszem w Olsztynie od 30 października.

Bohaterowie, o których opowiada wydarzenie to nie tylko politycy czy też organizatorzy życia publicznego. To także zwykli ludzie, chcący przyczynić się dla sprawy polskiej. Osoby te często były szykanowane, ryzykując pobiciem zdobywały się na odwagę, aby agitować za odłączeniem terenów plebiscytowych od Prus. Działania takie były ryzykowne ze względu na fakt, że realizowane były na obszarze państwa niemieckiego, a międzynarodowi obserwatorzy i wojsko nie zapewniali w pełni bezpieczeństwa. Niektórzy, jak Bogumił Linka przypłacili swoje zaangażowanie życiem.

plakat wydarzenia

Ludzie ci dziś nieco zapomniani zasługują na szacunek i pamięć. Między innymi dzięki ich postawie znaleźli się Warmiacy i Mazurzy, którzy odważyli się zagłosować za Polską. Plenerowa wystawa stanowi element programu „Samostanowienie. Warmia i Mazury w obliczu niepodległości Polski”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 .

Wystawa od 30 października będzie dostępna przed Ratuszem w Olsztynie. Następnie od 8 listopada będzie prezentowana w Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu, zaś od 2 grudnia w Muzeum Pogranicza w Działdowie.