Kontrast
Wielkość czcionki

Zostań Historionautą! Program dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Nauka historii może być ciekawa! Centrum Edukacji Obywatelskiej w programie Historionauci zachęca uczniów i uczennice do poznawania historii poprzez szczegół – przedmiot pochodzący z lokalnego muzeum lub innego źródła.

Punktem wyjścia do opowiedzenia lokalnej historii z okresu dowolny przedmiot muzealny – obraz, obiekt, dokument historyczny – pochodzący z miejscowego muzeum, izby pamięci lub odnaleziony w domowym archiwum czy w wirtualnym muzeum. Przedmioty muszą pochodzić z okresu 1795 – 1939, a więc opowiadać historię drogi do niepodległości i odbudowy państwa polskiego. Tegoroczna edycja skupia się na dwudziestoleciu międzywojennym.

Zadaniem młodzieży jest opowiedzenie historii tego obiektu w sposób interesujący dla nich, a także dla innych odbiorców. Uczestnicy mają stworzyć własną narracji o wybranym obiekcie. I tu zaczyna się fascynująca detektywistyczna przygoda: tropienie śladów, szukanie powiązań, zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi. 

Do udziału zaproszone są szkoły podstawowe (klasy VI-VIII) i ponadpodstawowe. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: https://historionauci.ceo.org.pl/