Kontrast
Wielkość czcionki

„Bohaterowie Powstań i Plebiscytu na Górnym Śląsku – ich marzenia o Polsce” w audycjach radiowych

11 listopada, o godz. 18:30, będzie miała miejsce premiera pierwszej z sześciu audycji „Bohaterowie Powstań i Plebiscytu na Górnym Śląsku – ich marzenia o Polsce”. W Radiu Katowice, co tydzień, będzie można poznawać kolejne fragmenty lokalnej historii. Audycje powstały z okazji 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku.

zdjęcie portretowe Marii Kujawskiej

Maria Kujawska

Audycje „Bohaterowie Powstań i Plebiscytu na Górnym Śląsku – ich marzenia o Polsce”

„Bohaterowie Powstań i Plebiscytu na Górnym Śląsku – ich marzenia o Polsce” to cykl, który składa się z sześciu wyjątkowych odcinków. Każdy z odcinków przybliży osoby, które zaangażowały się w Powstania i Plebiscyt na Górnym Śląsku: Robert Oszek, ród Ligoniów: Juliusz, Jan, Adolf i Stanisław, Maria Kujawska, Aniela Wolnik, Petronela Golasiowa, ksiądz Jan Kapica. Sto lat temu, w sierpniu 1920 roku, miało miejsce zwycięskie II powstanie śląskie. Słuchacze będą mogli przeżywać historię opowiedzianą słowem i obrazem.

Emisja pierwszej audycji będzie miała miejsce 11 listopada, o godz. 18:30. Kolejne odcinki będą emitowane co niedzielę, od 15 listopada do 13 grudnia, również o godz. 18:30. Słuchacze będą mogli je znaleźć na antenie Polskiego Radia Katowice, na stronie internetowej oraz w podcaście historycznym rozgłośni.

zdjęcie portretowe Stanisława Ligonia

Stanisław Ligoń

Projekt realizowany przez Wojewodę Śląskiego we współpracy z Polskim Radiem Katowice z partnerami: Muzeum Śląskim, Archiwum Państwowym w Katowicach, Instytutem Śląskim w Opolu i Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach. Sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.