Kontrast
Wielkość czcionki

Bronisław Piłsudski - niezwykła spuścizna etnografa w monografii naukowej

Bronisław Piłsudski był etnografem. Zajmował się ludami i kulturami Dalekiego Wschodu, głównie ludem Ajnów, a po powrocie do Zakopanego kulturą Podhala. Prywatnie był jednym z czterech braci najbardziej znanego Piłsudskiego – Józefa, lecz nigdy nie doczekał niepodległej Polski – zmarł w maju 1918 roku. O życiu podróżnika, badaniach nad ludami syberyjskimi i pozostawionej spuściźnie opowiada nowa publikacja „Bronisław Piłsudski – w stulecie śmierci. W stronę Niepodległej” wydana przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Etnograf Bronisław Piłsudski

W październiku 2018 roku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie było gospodarzem IV Międzynarodowej Konferencji Poświęconej Bronisławowi Piłsudskiemu i Jego Dziedzictwu Naukowemu (IV International Conference on Bronisław Piłsudski and His Scholarly Heritage). Publikacja „Bronisław Piłsudski – w stulecie śmierci. W stronę Niepodległej” to materiały pokonferencyjne pod redakcją naukową Anny Król i Wioletty Laskowskiej-Smoczyńskiej. Książka stanowi podsumowanie wydarzenia, które stało się ważnym głosem dla badań spuścizny wybitnego naukowca i patrioty.

Przygotowanie publikacji pokonferencyjnej z jednej strony pozwoliła na zebranie i udostępnienie osiągnięć badań nad spuścizną Bronisława, z drugiej – z racji upływającego czasu – umożliwiła uwzględnienie aktualizacji i dodanie informacji na temat najnowszych wydarzeń czy wyników zapowiadanych projektów.

okładka książki, w tle zdjęcie bronisława piłsudskiego z 2 azjatami

Dziedzictwo Bronisława Piłsudskiego

Zbiór referatów w publikacji „Bronisław Piłsudski – w stulecie śmierci. W stronę Niepodległej” otwiera tekst przemówienia inaugurującego, wygłoszonego przez Kazuyasu Kimurę, wnuka Bronisława Piłsudskiego o ajnuskich korzeniach. W dalszej części zamieszczono referat Alfreda F. Majewicza, największego polskiego specjalisty w tej dziedzinie, „Czterdzieści trzy lata badań nad życiem i spuścizną Bronisława Piłsudskiego – dokonania i osiągnięcia, niepowodzenia i perspektywy – au lieu d’une introduction”.

Autorzy kolejnych tekstów, reprezentujący ośrodki badawcze i muzea w różnych zakątkach globu, przedstawiają kulisy prac związanych z tożsamością Ajnów (Kōichi Inoue), kulturą i językiem innych ludów syberyjskich (Ludmiła Missonowa, Aleksandr M. Piewnow), osobą Bronisława Piłsudskiego (Stefan Schmidt, Tatiana Bulhakova) czy spuścizną badacza zgromadzoną w muzealnych kolekcjach (Weronika Bielajewa-Saczuk, Andriej Sokołow, Anna Kozak). Zbiór artykułów zawiera także rozważania będące wynikiem naukowych kwerend i analiz zgromadzonych archiwaliów (Anna Król, Kazuhiko Sawada), informacje na temat organizowanych na Hokkaido wydarzeń upamiętniających setną rocznicę śmierci Bronisława Piłsudskiego (Kōichi Inoue, Atsushi Andō) oraz planowanych i realizowanych projektów (Danuta Onyszkiewicz).

Zespół autorów zaprasza do lektury i ma nadzieję, że będzie ona cennym i inspirującym doświadczeniem.

 

Publikacja „Bronisław Piłsudski – w stulecie śmierci. W stronę Niepodległej” powstała w ramach projektu „Dziedzictwo naukowe Bronisława Piłsudskiego”. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.