Kontrast
Wielkość czcionki

Cricoterie. Tadeusz Kantor i wirtualna rzeczywistość

Tadeusz Kantor w nowej odsłonie – „Cricoterie” to projekt kolektywu artystycznego Tale of Tales, który tworzą Auriea Harvey i Michaël Samyn, zrealizowany w technologii VR. Twórcy zainspirowali się twórczością Tadeusza Kantora w czasie rezydencji w Hucisku i nawiązują do jego spuścizny, łącząc dziedzictwo z nowoczesnymi rozwiązaniami i cyfrową rozrywką, przemawiającą do współczesnego widza. Tale of Tales przenieśli do wirtualnej rzeczywistości specyficzne cechy twórczości Kantora, takie jak manekiny czy obecność reżysera na scenie. Dzięki ich projektowi możemy wejść w grę i poczuć się jak niewidzialny reżyser, który tworzy własny spektakl. Twórcy to uznany duet w wirtualnym świecie – przez ponad dziesięć lat zajmowali się produkcją niezależnych gier wideo, tworząc takie przełomowe tytuły jak The Path, czy Sunset. Ich dzieła przekraczały granice gatunku i badały naturę gier komputerowych, jednocześnie kładąc duży nacisk na wartościową warstwę emocjonalną i estetyczną.

 

logo wydarzenia

Fascynacja dziedzictwem plus innowacyjne technologie

„Cricoterie” to efekt wizyty studyjnej Tale of Tales w Polsce. Harvey i Samyn poczuli się zafascynowani legendarnym twórcą naszego teatru awangardowego i postanowili zgłębić jego historię i metody – spędzili miesiąc na rezydencji w domu twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret w Hucisku, gdzie intensywnie pracowali nad rozwojem programu. 

zdjęcie portretowe kobiety

Auriea Harvey fot Antoni Burzynski

Premiera już 22 września w Teatrze Studio – podczas wydarzenia można będzie osobiście doświadczyć projektu, porozmawiać z jego twórcami, a także wziąć udział w dyskusji na temat nowoczesnego podejścia do dziedzictwa i wykorzystania technologii w teatrze z udziałem Magdy Szpecht, Dawida Mlekickiego i Sandry Frydrysiak. Ilość stanowisk VR w trakcie premiery ograniczona. 

Tych, którzy nie mogą wziąć udziału w premierze informujemy, że twórcy „Cricoterie” wezmą też udział w II edycji konferencji Digital Cultures, którą Instytut Adama Mickiewicza organizuje 24 i 25 września w Kinie Iluzjon w Warszawie.

portret meżczyzny

Michael Samyn fot Antoni Burzynski

 

Partnerami premiery są Teatr Studio oraz World of VR. 

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach  Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.