Kontrast
Wielkość czcionki

Polski Teatr Tańca z europejskim tournée na stulecie niepodległości

W niedzielę 2 września na scenie Admiralspalast w Berlinie miała miejsce prezentacja spektaklu „Żniwa” w reżyserii Igora Gorzkowskiego, z choreografią Iwony Pasińskiej. Warstwę muzyczną i partie wokalne, w oparciu o motywy polskiej muzyki tradycyjnej, stworzył i wykonuje Adam Strug. Polski Teatr Tańca w październiku będzie prezentować swoje widowisko w różnych europejskich stolicach.

Jak czytamy na stornie Polskiego Teatru Tańca: „Żniwa” nawiązują do obrzędów towarzyszących żniwom, oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka – zarówno w planie etnograficznyczm (inspirowanym m.in. pracami Oskara Kolberga oraz Rokiem Polskim Zofii Kossak), jak i w szerszym ujęciu antropologicznym i filozoficznym. Fabularną oś spektaklu wyznacza motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz Powrotu Odysa Stanisława Wyspiańskiego. Wykonawcy – tancerze Polskiego Teatru Tańca, oraz aktor – wcielają się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa. Fizyczna i psychologiczna intensywność działań wkomponowana została w ascetyczną oprawę wizualną spektaklu.

zdjęcie aktorów na scenie teatralnej

zdjęcie ze spektaklu „Żniwa”, źródło: http://ptt-poznan.pl

Spektakl będzie grany 9 października w Mińsku podczas International Theatre Forum TEART, następnie 11 października w Wilnie na scenie Domu Polskiego. 14 października zespół zawita na scenie VEF Culture Palace w Rydze, a 30 października  w Bratysławie na scenie a4 – space for contemporary culture.

Projekt sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.