Kontrast
Wielkość czcionki

„Drogi do niepodległości” - planszowa gra strategiczna i zabawa przestrzenna

Muzeum Historii Polski wydaje grę planszową „Drogi do niepodległości”. Fabuła tej strategicznej gry obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne z lat 1795 – 1918 oraz pokazuje bohaterów tych wydarzeń. Dzięki temu uczestnicy zabawy mogą dowiedzieć się więcej o drodze Polski do niepodległości oraz o życiu pod zaborami.

Głównym celem gry jest realizacja jednej z pięciu misji ustrojowych niepodległego kraju. Gracze dążą do tego, by ich działania ukształtowały państwo jak najbardziej zbliżone do założeń misji. W trakcie gry wcielają się w członków rodzin żyjących pod zaborami. Do celu graczy prowadzą różne drogi. W kilku etapach sami podejmują decyzje w jakich wydarzeniach biorą udział, szukają sprzymierzeńców, korzystają z pomocy bohaterów. Na planszy walka toczy się w trzech zaborach i na emigracji. Rodzina może się zaangażować w działania o charakterze politycznym, militarnym i społeczno – ekonomicznym.

Muzeum przygotowało warsztaty dla nauczycieli, których przedmiotem będzie zapoznanie się z tematem gry, rozgrywka i przykłady wykorzystania gry na lekcjach. Uzupełnieniem spotkania będzie informacja o ofercie edukacyjnej MHP ze szczególnym uwzględnieniem internetowych pakietów edukacyjnych.


18 listopada 2019 r. o godz. 16:00 warsztaty odbędą się w Warszawie, w tymczasowej siedzibie Muzeum przy ul. Mokotowskiej 33/35.

Gra w wersji przestrzennej

11 listopada 2019 roku fragment Ogrodu Saskiego zamieni się w przestrzenną planszę do gry „Drogi do niepodległości”. Na terenie Ogrodu Saskiego rozmieszczonych zostanie kilka punktów. Gracze po wykonaniu zadań otrzymują punkty, które wymienione na żetony wpływu, pozwolą im na oddanie głosu i zdecydowanie o tym, jaki kształt ustrojowy będzie miało niepodległe państwo. Gra przeznaczona dla osób w wieku 12 +, mogą w niej wziąć udział pojedyncze osoby lub zespoły. Gra startuje 11 listopada co 30 minut od 10:00 do 14:30. Wydarzenie odbędzie się w ramach XIV Przystanku Niepodległość. Wstęp jest bezpłatny.