Kontrast
Wielkość czcionki

Świętujmy razem! Weekend Niepodległej w kawiarni Niepodległa. Miejsce Spotkań

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zbliża się wielkimi krokami! W weekend poprzedzający 11 listopada oraz w samo Święto Niepodległości zapraszamy na wspólne świętowanie do naszej kawiarni „Niepodległa. Miejsce Spotkań”. Przygotowaliśmy specjalny zestaw aktywności i wydarzeń dla świętujących w każdym wieku!

plakat wydarzenia

Weekendowe świętowanie rozpoczną w sobotę Śpiewanki niepodległościowe z Ferajną Hoovera. Będzie to okazja, aby wspólnie zaśpiewać „My, pierwsza brygada”, „O mój rozmarynie” oraz wiele innych pieśni patriotycznych. Śpiewać będziemy wspólnie z Ferajną z Hoovera – niezwykle porywającym zespołem na 9 męskich głosów, znanym ze swoich występów na ulicach Warszawy, szczególnie w rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00. 

zdjęcie muzyków grających w parku przy kawiarni i tłum słuchaczy

Ferajna z Hoovera w „Niepodległa. Miejsce spotkań”. Zdj. Tomasz Tołłoczko / BPN

Niedziela pod znakiem kreatywności i Kielecczyzny

W niedzielę w samo południe zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 5-12 lat na bezpłatne warsztaty kreatywne! Z najmłodszymi uczestnikami spotkania wysłuchamy opowieści o tym, jak na różne sposoby walczono o odzyskanie przez Polskę niepodległości, po czym wykonamy i udekorujemy teatrzyki niepodległości, w których zagoszczą obracane lalki i pacynki. Warsztaty zaplanowane są na 3 godziny. Wieczorem, o 18, rozpocznie się z kolei „Tęgie świętowanie” – potańcówka, do której przygrywać będzie grupa Tęgie Chłopy. Zespół kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie, repertuarem i instrumentarium nawiązując do najlepszych wzorów tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy.

Na zdjęciu widać 9 członków zespołu Tęgie Chłopy, trzy kobiety i sześciu mężczyzn. Tło zielone.

Zespół Tęgie Chłopy, fot. Grzegorz Domański

Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w wiele projektów, m.in. organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku. Osobiście przejechali oni setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek, by dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny. Zespół grał do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. Dodatkowo Akademia Tańca Tradycyjnego wprowadzi nas w tajniki tańców z Kielecczyzny.

W samo południe – Niepodległa do hymnu!

11 listopada w samo południe weźmiemy udział w ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu! „Mazurek Dąbrowskiego” zabrzmi tego dnia w południe ze wszystkich, nawet najbardziej odległych zakamarków naszego kraju – nie może nas zabraknąć wśród wykonawców hymnu w tak niezwykły dzień.

Grupa ok 120 osób przed pawilonem kulturalnym Niepodległa. Miejsce spotkań, po odśpiewaniu hymnu narodowego.

Uczestnicy zeszłorocznej akcji Niepodległa do hymnu w „Niepodległa. Miejsce spotkań”

Wieczorem 11 listopada zapraszamy na wyjątkowy koncert awangardowej muzyki ludowej, przedstawiający materiał z debiutanckiej płyty Radical Polish Ansambl. Grupa przypomina polską muzykę ludową, łącząc dzikie, wiejskie mazurki z tym co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej. Muzyka ta pokazuje, że transowy minimalizm nie narodził się w Ghanie, na Bali, ani w Nowym Jorku, lecz na polskiej wsi. Siedmiu artystów znanych z takich grup, jak L. Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno zaprezentuje utwory ze swojej debiutanckiej płyty pt. „Tiers monde”. Koncert rozpocznie się o 20:00, wstęp jest bezpłatny.

Na zdjęciu widać sześć siedzących osób, które grają na skrzypcach. Zdjęcie jest czarno - białe.

Radical Polish Ansambl

Przez cały weekend na hasło #świętujmyrazem 10% zniżki na: kawy, herbaty, tarty czy ciasta!

Prócz wydarzeń organizowanych w „Niepodległa. Miejsce spotkań” polecamy również Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu!