Kontrast
Wielkość czcionki

Dumni z Powstańców – VII edycja kampanii BohaterON

To już VII edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej BohaterON – włącz historię, której celem jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W 2021 roku laureatem Brązowego BohaterONa zostało Biuro Programu „Niepodległa”, wyróżnione za projekt Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. W tym roku dyrektor Wojciech Kirejczyk wraz z innymi laureatami zachęca do nominowania osób i instytucji, które w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski.

Wirtualne BohaterONy

Tegoroczna edycja BohaterONu ma nowy, bezpłatny, wirtualny wymiar. W ramach projektu Dumni z Powstańców powstała specjalna strona www.dumnizpowstańców.pl, na której każda osoba będzie mogła zamieścić własny wpis, by wyrazić wdzięczność Powstańcom Warszawskim za pomocą słów, zdjęć czy filmów. To nowa forma akcji Kartka dla Powstańca, która towarzyszyła poprzednim edycjom BohaterONu. Tradycyjne kartki do Powstańców nadal będą wykonywane i wysyłane, jednak wyłącznie przez dzieci przebywające w szpitalach. Akcja potrwa 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało Powstanie Warszawskie.

Dodatkowo przyznawane są Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. Wyróżnienia są przyznawane w 7 kategoriach: pasjonat, instytucja, firma, organizacja non-profit, nauczyciel, osoba publiczna i dziennikarz. Kandydata do Nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz online dostępny na stronie www.bohateron.pl.

Aktorzy i sportowcy dla Powstańców

Tegoroczną akcję oraz stronę www.dumnizpowstańców.pl promuje spot telewizyjny z udziałem Powstańców Warszawskich, aktorów i sportowców. W spocie występują Powstańcy Warszawscy: Hanna Zawistowska-Niwińska ps. „Zerwicz”, Halina Rogozińska ps. „Mała”, Stanisław Wołczaski, ps. „Kazimierz”, Zbigniew Rylski ps. „Brzoza” oraz ambasadorzy akcji: Olga Bołądź, Michał Czernecki, Anna Dereszowska, Paweł Fajdek, Karolina Gorczyca, Magdalena Górska, Małgorzata Kożuchowska, Leszek Lichota, Aleksandra Mirosław, Antoni Pawlicki, Magdalena Różczka, Jakub Wesołowski, Agnieszka Więdłocha, Maciej Zakościelny oraz Bartosz Zmarzlik.

Portal www.dumnizpowstańców.pl od 1 września będzie również ważnym elementem działań edukacyjnych. Uczniowie szkół, które zgłoszą się do projektu BohaterON w Twojej Szkole, będą mieli możliwość zamieszczenia wpisu w oparciu o scenariusze zajęć. Dodatkowo uruchomiona zostanie platforma www.BohaterONwTwojejSzkole.pl, na której nauczyciele będą mogli nie tylko znaleźć scenariusze i materiały do zajęć na temat Powstania Warszawskiego, ale również dodać własne, sprawdzone metody i konspekty poruszające zagadnienia z historii Polski XX wieku.

mężczyzna w eleganckim ubraniu trzyma statuetkę nagrody

Wojciech Kirejczyk, Biuro Programu „Niepodległa”
Brązowy BohaterON 2021 w kategorii INSTYTUCJA

Zbiórka dla bohaterów

W internecie odbywa się również zbiórka funduszy na rzecz Powstańców Warszawskich. Znajduje się pod linkiem www.zrzutka.pl/bohateron i potrwa do 2 października, czyli symbolicznie do ostatniego dnia walk toczących się w Warszawie 78 lat temu. Zbiórkę można wspierać nie tylko poprzez wpłaty pieniężne i udostępnienia, ale również zakładając własne skarbonki na rzecz zrzutki. W ramach kampanii BohaterON dotychczas przeznaczono ponad 1,5 mln złotych na wsparcie bohaterów walk o stolicę. Pomoc jest całoroczna i obejmuje bezpośrednie wsparcie, m.in. w zakresie codziennych obowiązków, koordynacji pomocy medycznej, zapewnienie środków higienicznych oraz medycznych, finansowanie dodatkowych godzin opieki, wynajem sprzętu rehabilitacyjnego, pomoc w drobnych remontach, dostawę obiadów.

Więcej na temat akcji dowiedzieć się można w mediach społecznościowych, na Facebooku, Twitterze i Instagramie BohaterON.

Powstańcy Warszawscy w towarzystwie Agnieszki Łesiuk-Krajewskiej i Michała Czerneckiego, ambasadora kampanii

Konferencja prasowa VII edycji ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię”
Fot. dzięki uprzejmości organizatorów