Kontrast
Wielkość czcionki

Konkurs „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę”

Jesteś uczniem szkoły podstawowej, liceum lub technikum i masz ochotę na nowe wyzwanie? Weź udziału w konkursie! Biuro Programu „Niepodległa” i zespół projektu „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym. Perspektywa 2022” zapraszają do rozejrzenia się po najbliższej okolicy. Wystarczy stworzyć projekt wycieczki w sąsiedztwie swojej szkoły lub w rodzinnej miejscowości, by móc wygrać czytnik e-booków. Zapraszamy do udziału w konkursie „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę”!

***

UWAGA!

26 kwietnia 2022, o godzinie 17:00 zostanie zorganizowane webinarium dla osób zainteresowanych wzięciem udziału w Konkursie „GeoWycieczka” i potencjalnych opiekunów uczestników. Spotkanie na platformie Google Meet – link: https://meet.google.com/gdi-tean-fpn.

***

Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę

Otacza nas bardzo dużo nazw. Imiona patronów ulic, pomniki lokalnych bohaterów, tablice pamiątkowe – często nie dostrzegamy ich wyjątkowości. Konkurs „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę” zaprasza do przyjrzenia się śladom pamięci w przestrzeniach miast. Wystarczy zaplanować wycieczkę, która potrwa tyle, co jedna lekcja szkolna. Uważnie rozglądając się po okolicy trzeba zebrać otaczające nazwy ulic, pomniki, tablice pamiątkowe, czy nawet przydrożne głazy! Zbierz informacje, idź na wycieczkę, zrób plakat – i gotowe! Powstałą pracę konkursową trzeba wysłać w formacie cyfrowym do 30 września 2022 roku.

baner konkursu geowycieczka

Konkurs skierowany jest do uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych, uczniów szkół średnich, a także młodzieży działającej w harcerstwie, szkolnych kołach naukowych, na zajęciach młodzieżowych przy domach kultury. Cele konkursu obejmują m.in.: poszerzenie i pogłębienie wiedzy uczniów o Polsce w zakresie geografii politycznej i historycznej, rozbudzenie zainteresowania historią lokalną, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, rozpoznanie elementów przestrzeni publicznej w najbliższym otoczeniu szkoły, doskonalenie umiejętności geograficznych oraz zachęcenie uczniów i nauczycieli do aktywnego spędzania czasu.

Co trzeba zrobić w konkursie „Geowycieczka”?

Prace mogą być wykonywane samodzielnie lub w dwuosobowych zespołach. Nad każdym zgłaszanym projektem musi czuwać nauczyciel lub opiekun merytoryczny. Co trzeba zrobić, by wziąć udział w konkursie?

  1. Zaplanuj wycieczkę po najbliższej okolicy swojej szkoły lub w siedzibie gminy czy powiatu. Ma ona trwać 45 minut i skupiać się na elementach przestrzeni publicznej w szczególności związanych z nazwami ulic, pomnikami, dziełami architektury, elementami układu urbanistycznego itd. Nie zapomnij wybrać tematu. Projekt wycieczki musi być oryginalny, wykonany specjalnie na konkurs.
  2. Przygotuj mapę z trasą wycieczki (użyj do tego np. Google Maps/Google Earth Pro lub OpenStreetMap). Obiekty, które chcesz zobaczyć krótko opisz.
  3. Wyrusz w teren! Idąc zaplanowaną trasą wykonaj zdjęcia pomników, tabliczek, nazw ulic itp.
  4. Przygotuj poster – pracę konkursową. Powinna ona mieć format A1 lub A2 i być przygotowana w formacie .pdf lub .jpg. Na plakacie umieść tytuł, opis tematu, mapę z trasą, opisy odwiedzonych obiektów i zdjęcia. Nie zapomnij o wnioskach z wycieczki i książkach oraz adresach internetowych, skąd wziąłeś informacje! Pamiętaj też, by wszystkie użyte grafiki i zdjęcia miały wskazane pochodzenie – praca musi być oryginalna i nie może naruszać praw autorskich innych osób. Na koniec umieść na posterze imię i nazwisko autora, nazwę i adres szkoły (albo innej instytucji / koła), imię i nazwisko opiekuna merytorycznego, miejscowość i datę wykonania.
  5. Wyślij pracę na adres w tytule maila wpisując „ATLAS 2022 – KONKURS – MIEJSCOWOŚĆ – NAZWA SZKOŁY”. Nie zapomnij dołączyć skanu wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszenia!

Zgłoszenia są przyjmowane do 30 września 2022 roku. Następnie do pracy przystąpi komisja konkursowa, która ocenia prace. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 października 2022 roku. Dla zdobywców I, II oraz III miejsca przewidziane są nagrody: m.in. czytniki e-booków oraz pakiety książek.

Pobierz plakat i powieś go w szkole, by zachęcić innych do udziału:
plakat konkursu „GeoWycieczka. Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę”.

Regulamin konkursu „GeoWycieczka”

Najlepsze prace zostaną opublikowane na stronie internetowej atlas2022.uw.edu.pl oraz na profilu Facebook „Geograficzno-polityczny atlas Polski”. Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom w trakcie gali II wydania „Geograficzno-politycznego atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022”. Dla wszystkich osób zainteresowanych, w trakcie trwania konkursu, zostanie zorganizowane webinarium, na którym Zespół Projektu odpowie na pytania dotyczące konkursu i wykonania prac. Aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami zapraszamy do śledzenia profilu Facebook „Geograficzno-polityczny atlas Polski”.

Regulamin konkursu

Formularz zgłoszeniowy

Konkurs organizowany jest w ramach Projektu „Geograficzno-polityczny atlas Polski. Polska w świecie współczesnym. Perspektywa 2022”, realizowanego w Zakładzie Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.