"Fabryka obrazów" Romana Cieślewicza na wystawie w Paryżu
- Data publikacji
- 2 maja 2018
Roman Cieślewicz to artysta grafik, który znany jest na arenie międzynarodowej jako czołowy przedstawiciel polskiej szkoły plakatu. W swoich projektach poddawał refleksji otaczający świat i komentował aktualne wydarzenia, a w kolażach i fotomontażach śmiało wykorzystywał wizerunki znanych postaci i ikon popkultury. 3 maja, w Paryżu, odbędzie się wernisaż wystawy monograficznej „Roman Cieslewicz. La fabrique des images” poświęconej jego twórczości.
Roman Cieślewicz urodził się 13 stycznia 1930 r. we Lwowie, zmarł 21 stycznia 1996 r. w Paryżu. Kształcił się we Lwowie i w Krakowie. Po studiach zamieszkał w Warszawie, gdzie był dyrektorem artystycznym miesięcznika „Ty i Ja”, projektował plakaty dla wydawnictw i instytucji kulturalnych. W 1963 roku przeniósł się do Paryża. Współpracował z francuskimi wydaniami „Elle” czy „Vogue”, agencjami reklamowymi i projektował dla paryskiego Centrum Pompidou. Był laureatem licznych nagród i za życia miał ponad 100 indywidualnych wystaw.
Tegoroczny projekt Musée des Arts Décoratifs w Paryżu będzie największą wystawą monograficzną poświęconą Romanowi Cieślewiczowi w historii. Zaprezentuje ponad 700 dzieł w układzie tematyczno-chronologicznym, ukazując wszechstronność artysty przez przegląd dzieł od plakatu, przez fotomontaż, filmy, grafikę wydawniczą i ilustracje, aż po reklamę. Po raz pierwszy zaprezentowane będą archiwa artysty przechowywane w IMEC (Institut Mémoires de l’édition contemporaine). Będzie można także obejrzeć odtworzoną pracownię grafika, czyli tytułową „fabrykę obrazów”, a przez to spróbować poznać oryginalne procesy twórcze Cieślewicza, jego zainteresowania artystyczne i przyjaźnie.
Zamknięcie wystawy nastąpi 23 września 2018. Kuratorką jest Amélie Gastaut. Ekspozycja jest organizowana we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.