Kontrast
Wielkość czcionki

Samoloty LOT-u z logo niepodległej!

Polskie Linie Lotnicze LOT umieszczają na swoich samolotach oficjalne logo obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To sposób na włączenie się polskiego przewoźnika w celebrowanie jubileuszowego 2018 roku.

samolot LOT-u z logo niepodległej

Pierwszym samolotem, na którym pojawił się napis „niepodległa” pisany ręką marszałka Józefa Piłsudskiego jest Embraer 175 o numerach SP-LIA. Pierwsi pasażerowie, którzy lecieli samolotem z okolicznościowym logo to, ci, którzy rejsem LO3803 10 kwietnia 2018 roku wybrali się z Rzeszowa do Warszawy. Logo „niepodległa” znajduje się pod kabiną pilotów. Po lewej stronie kadłuba widnieje też napis po polsku „Stulecie odzyskania Niepodległości”, na prawym kadłubie po angielsku „The Centenary of Regaining Independence”.

Symbol obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie widniał na większości maszyn narodowego przewoźnika. Oprócz logo „niepodległej” pod kabiną pilotów, LOT planuje specjalne biało-czerwone malowanie na swoich dwóch najnowszych samolotach: szerokokadłubowym Boeingu 787-9, czyli jednym z czterech zamówionych przez LOT Dreamlinerów, i Boeingu 737 MAX 8, czyli jednej z sześciu zamówionych  maszyn wąskokadłubowych.

Logo „niepodległa”, które jest symbolem krajowych i zagranicznych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pojawi się na większości samolotów floty dalekiego, średniego i krótkiego zasięgu, a konkretnie na Boeingach i Embraerach wszystkich typów używanych przez LOT. Cieszę się, że możemy brać udział w promowaniu pozytywnego patriotyzmu”– mówi Rafał Milczarski, prezes LOT-u.

Ze względu na ogromny zasięg wydarzeń, logo musiało być tak zaprojektowane, by było czytelne i łatwe w odbiorze, a jednocześnie jego symbolika powinna nieść pozytywny przekaz, adekwatny do charakteru rocznicowych uroczystości. Logo inspirowane jest listem Józefa Piłsudskiego. Spośród jego rękopisów wybrano fragmenty, zawierające słowa „niepodległa” i „niepodległość” Wyrazy te zostały następnie poddane obróbce cyfrowej i po konsultacji z grafologiem udało się uzyskać unikatowy, cyfrowo odświeżony, stworzony ręką marszałka Piłsudskiego znak słowno-graficzny „niepodległa”. Dzięki temu, logo jest połączeniem teraźniejszości z przeszłością. Krój pisma inspirowany jest oryginalną typografią z dokumentów z początku XX w., a poddany został obróbce cyfrowej w wieku XXI. Logo oddaje charakter pisma postaci nierozerwalnie związanej z podniosłą chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pismo marszałka skłania do refleksji nad osobistym wymiarem niepodległości, podobnie jak kolorystyka logo – utrzymana w tonacji barw narodowych. To właśnie dzięki wydarzeniom z 1918 roku, możemy dziś używać z dumą oraz radością, bieli i czerwieni.

logo "Niepodległa"

Logo jest wykorzystywane w setkach projektów w Polsce i na świecie.  Każdy, kto organizuje wydarzenia nawiązujące do wspaniałej rocznicy odzyskania niepodległości może wystąpić o zgodę na korzystanie z logo poprzez formularz na naszej stronie internetowej.