Kontrast
Wielkość czcionki

Film „W pogoni za marzeniem” o losach Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE oraz Biuro „Niepodległa” zapraszają na wyjątkową premierę film dokumentalnego „W pogoni za marzeniem”. 21 grudnia 2022 o godzinie 18.00 w Kinie Camerimage będzie można poznać losy Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie – najważniejszej instytucji polskiej kultury i nauki na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Wstęp wolny.

Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie – międzywojenna kuźnia kadr

W 1919 roku, wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w Wilnie powołano do życia Uniwersytet Stefana Batorego, który miał kontynuować tradycje uczelni założonej w 1579 przez króla Stefana Batorego. Na osobiste polecenie Józefa Piłsudskiego organizacji uczelni podjął się Ludwik Kolankowski. W Wilnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego działało wiele organizacji naukowych i kulturalnych, bujnie kwitło życie polityczne, jednak to właśnie uniwersytet i zgromadzeni wokół niego ludzie wpływali w bardzo dużym stopniu na intelektualne oblicze miasta.

W okresie II Rzeczypospolitej USB był jednym z zaledwie pięciu uczelni publicznych – obok Uniwersytetu Jana Kazimierza, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Poznańskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W murach wileńskiej uczelni studiowali m.in. Czesław Miłosz, rotmistrz Witold Pilecki, Józef Mackiewicz czy Antoni Gołubiew. Historia funkcjonowania USB doskonale ilustruje wszelkie problemy z którymi mierzyć się musiała młoda polska państwowość.

Film dokumentalny „W pogoni za marzeniem”

Film zrealizowany przez Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE oparty został na archiwalnych materiałach filmowych pozostających w zasobach Filmoteki Narodowej oraz dokumentach i zbiorach fotograficznych znajdujących się w Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spuścizna wileńskiej uczelni po wojnie trafiła do Torunia, miasta w którym wileńscy naukowcy wzięli aktywny udział we współtworzeniu nowej uczelni.

plakat filmowy

Misji powołania od podstaw do życia nowego uniwersytetu po raz drugi w swoim życiu podjął się wówczas Ludwik Kolankowski, a wśród najwybitniejszych wileńskich profesorów, którzy swoją naukową drogę kontynuowali w Toruniu znaleźli się między innymi: Władysław Dziewulski, Tadeusz Czeżowski, Jan Prüffer, Henryk Elzenberg, Tymon Niesiołowski, Konrad Górski, Jerzy Remer, Wilhelmina Iwanowska, Stefan Srebrny. Ze względu na to w 2019 roku na toruńskiej uczelni świętowano 100-lecie Uniwersytetu Stefana Batorego.  

Pokaz premierowy w Toruniu

Premiera filmu dokumentalnego „W pogoni za marzeniem” odbędzie się w środę 21 grudnia 2022 roku. Początek projekcji o godzinie 18.00 w Kinie CAMERIMAGE znajdującym się w budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28. Wstęp wolny. Film zostanie także umieszczony na kanale Youtube Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE.

Film sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.