Geograficzno-Polityczny Atlas Polski - startuje nowy projekt!
- Data publikacji
- 4 listopada 2020
W 2021 roku będziemy obchodzić 150-lecie urodzin Eugeniusza Romera, wybitnego geografa, kartografa i geopolityka. W 1916 roku opracował „Geograficzno-statystyczny atlas Polski”. Sto lat później, dla uczczenia tej rocznicy, startuje nowy projekt: „Geograficzno-Polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022”. Bogaty program edukacyjny przygotowali naukowcy z Zakładu Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Wiele ciekawostek, przyjemna dawka wiedzy i interesujące warsztaty – zapraszamy do śledzenia projektowych kanałów!
Geograficzno-Polityczny Atlas Polski – Perspektywa 2022
„Geograficzno-Polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022” to projekt edukacyjny, badawczy i edytorski. Jest kontynuacją projektu realizowanego w latach 2015-2018 ze środków Narodowego Centrum Nauki. Atlas wydany na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i został wyróżniony m.in. trzecią nagrodą w kategorii „atlasy” podczas 29. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej (ICC2019).
Główny celem projektu jest ukazanie Polski jako nowoczesnego państwa z bogatą przeszłością za pomocą narzędzi właściwych geografii. Polscy geografowie mają długą tradycję działań na rzecz polskiego państwa i społeczeństwa, która pokazała się na przykład podczas konferencji paryskiej, gdy kształtowały się granice powojennej Europy. Prof. Eugeniusz Romer, twórca nowoczesnej kartografii, powiedział: „Rzut oka na mapę Europy wskazuje, że Polska to wielka rzecz”. W 150. rocznicę jego urodzin, w projekcie zapraszamy do ponownego rzucenia okiem na mapy.
Warsztaty, mapy i materiały do pobrania
4 listopada wystartowała strona internetowa „Geograficzno-Politycznego Atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022” – atlas2022.uw.edu.pl. Będzie tam można znaleźć aktualne informacje o działaniach realizowanych w ramach projektu, zapisać się na warsztaty a także znaleźć mnóstwo ciekawych materiałów.
W ramach Projektu zaplanowano m.in.:
- w latach 2020-2022: powstanie kilkuset map, wykresów, diagramów, schematów, etc., które regularnie będą się pojawiać na FB i stronie internetowej Projektu (m.in. jako mapy miesiąca i tygodnia);
- w 2020 roku: powstanie scenariuszy lekcji geograficzno-politycznych do wykorzystania w czasie lekcji geografii, historii i wiedzy o społeczeństwie w szkołach średnich, do pobrania ze strony Projektu i udostępnienie ebooka pierwszego wydania „Geograficzno-politycznego atlasu Polski”;
- w latach 2020-2022: przeprowadzenie w liceach w różnych częściach Polski lekcji pokazowych z wykorzystaniem map wykonanych w Projekcie, a we wszystkich województwach szkoleń z zakresu geografii politycznej dla nauczycieli geografii, historii i wiedzy o społeczeństwie; dla studentów bloków pedagogicznych i słuchaczy szkół doktorskich zaplanowano także przeprowadzenie zajęć;
- w 2022 roku: organizacja ogólnopolskiego konkursu na wycieczkę geograficzno-polityczną;
- w 2022 roku: publikacja nowego, zaktualizowanego wydania Atlasu, stanowiącego zwieńczenie projektu.
Zapraszamy do śledzenia rozwoju Projektu za pośrednictwem profilu FB oraz strony internetowej.
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.