Gry dla dzieci i konkursy w nowym roku szkolnym
- Data publikacji
- 31 sierpnia 2018
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapowiedziała, że nadchodzący rok szkolny rozpocznie się pod hasłem „Niepodległa”. Z tej okazji przygotowanych jest wiele atrakcji i konkursów, wśród nich bicie rekordu – we wszystkich szkołach 9 listopada o godzinie 11.11 śpiewany będzie czterozwrotkowy hymn Polski. To jednak nie koniec atrakcji.
Konkursy dla szkół
Niedawno MEN ogłosił wyniki konkursu w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość”. Dofinansowanych zostanie 257 szkół i placówek oświatowych. Otrzymają one wsparcie finansowe w wysokości od 3 000 zł do 10 000 zł na organizację: wystaw pamiątek związanych z odzyskaniem oraz budową przez Polskę niepodległości, a zgromadzonych, pogrupowanych i opisanych przez uczniów, wychowanków, a także na organizację wycieczki patriotycznej, związanej tematycznie z wydarzeniami historycznymi, postaciami oraz polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej.
Do 28 sierpnia Ministerstwo Edukacji Narodowej zbierało oferty w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego, którego celem jest zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu poezji: „Myśmy wciąż do Niepodległej szli…” oraz quizu wiedzy o Niepodległej w ramach projektu edukacyjnego „Godność, wolność, niepodległość”, będącego częścią Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.
Konkursy dla dzieci
Wśród setek propozycji na świętowanie niepodległości, które można znaleźć na stronie obchodów niepodległości, wiele atrakcji adresowanych jest do dzieci. W wielu miejscach Polski prowadzone są regionalne i lokalne konkursy dla uczniów. Na terenie Szczawna-Zdroju we wrześniu wystartuje konkurs plastyczny, który będzie bazował na tematyce niepodległościowej związanej z miastem. Adresowany jest zwłaszcza do młodzieży szkolnej. Po rozstrzygnięciu konkursu, nagrodzone i wyróżnione prace będą eksponowane podczas wystawy w Sali kameralnej Teatru Zdrojowego. Do 10 września 2018 roku do Muzeum Ziemi Rawskiej w ramach konkursu „Kreatywni dla Niepodległej”, uczniowie klas IV-VII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu rawskiego mogą nadsyłać prace wykonane w dowolnej formie przedstawiające wydarzenia bądź postacie związane z odzyskaniem niepodległości.
Wychowanków przedszkoli (od 5 lat) oraz uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Żabno zachęcamy natomiast do udziału w konkursie na kartkę pocztową. W ramach gminnego konkursu rysunkowego „Pocztówka do Niepodległości” zgłoszenia można nadsyłać do 28 września 2018 r. do godz. 15:00. do 19 października 2018 roku natomiast szkoły mogą się zgłaszać w „Międzyszkolnym Konkursie Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941) – jego życie i twórczość w 100 – lecie odzyskania niepodległości”. Konkurs skierowany jest do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych i gimnazjów położonych na terenie Sochaczewa oraz powiatu sochaczewskiego.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki ogłosił konkurs związany ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości dla mieszkańców Mazowsza. W konkursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie i młodzież od 13 r.ż za zgodą opiekunów. Zadanie konkursowe polega na nagraniu krótkiej wypowiedzi nawiązującej do hasła konkursu „Moje symbole patriotyzmu”. Krótkie filmy (trwające maksymalnie minutę, zapisane w formacie MP4) należy przesłać do 14 września br. na adres .
Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach do 30 września 2018r. czeka na zgłoszenia dzieci, młodzieży i dorosłych z powiatu chojnickiego w konkursie literackim, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach, osobach i miejscach związanych z odzyskaniem niepodległości w regionie chojnickim oraz pokazanie, jak ważnym w procesie odzyskiwania niepodległości przez Polskę było pielęgnowanie tradycji, języka i kultury.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej przygotowało z kolei konkurs rodzinny „Mała Ojczyzna – Duża Sprawa”. Konkurs o charakterze familijnym zachęca do włączenia się we wspólne rodzinne przezywanie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wzbudzenie refleksji, a także wezwanie do odnowienia wartości patriotycznych w rodzinach. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 października.
Gry dla dzieci
100-lecie niepodległości to dobry czas na opowiedzenie najmłodszym o historii Polski. Atrakcyjnym sposobem przekazywania takich informacji są gry, dlatego też w najbliższy weekend w Rawie Mazowieckiej zaplanowano Weekend gier historycznych. Zajęcia będą prowadzić doświadczeni animatorzy, od lat działający w Klubie Miłośników Gier i Fantastyki, którzy Rawy Mazowieckiej na wspólne granie zapraszają całe rodziny. Atrakcją dla całych rodzin będzie też 4 września Dzień Otwarty Twierdzy Boyen w 174. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę XIX-wiecznej fortyfikacji. 14 września zapraszamy dzieci w wieku 12-14 lat z terenu gminy Cieszanów na grę terenową „Szlakiem walk powstańców styczniowych gen. Antoniego Jeziorańskiego”. Gra odbędzie się w godzinach 10.00-14.00 w okolicach Nowego Lublińca i uroczyska Kobylanka.
Warsztaty dla dzieci
Dzięki dofinansowaniu z programu dotacyjnego „Niepodległa” Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie organizuje 3 i 4 września warsztaty mozaiki szklanej, zachęcając dzieci i młodzież w wieku 10-19 lat do wzięcia udziału w spotkaniu z artystką i pasjonatką lokalnej historii. Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie zaprasza natomiast dzieci i młodzież do udziału w bezpłatnych warsztatach tanecznych, teatralnych oraz muzycznych, które trwają do 7 września.
Dzieci, które lubią patrzeć w gwiazdy z pewnością ucieszą warsztaty astrografii „Gwiazdy Niepodległej” 1 września w Borowej. Na spotkaniu będzie się można poznać ciekawostki dotyczące gwiazd i Józefa Piłsudskiego. Jeszcze we wrześniu i październiku w Chrząstawie Wielkiej będą się odbywać warsztaty dla uczniów w ramach “Spotkań Międzypokoleniowych”. Są to niezwykłe rozmowy z osobami opowiadającymi o tradycjach i zwyczajach przywiezionych ze Wschodu na Dolny Śląsk oraz historycznie związanych z regionem.
W ramach koła historycznego w Zespole Szkół w Subkowach prowadzone są warsztaty historyczne „100 dębów na 100 lat Niepodległości”. Jest to cykl spotkań warsztatowych w okresie od września do listopada, skierowanych do młodzieży szkolnej.
Atrakcje dla dzieci
1 września w Dąbrowie Białostockiej odbędzie się ognisko dla dzieci i młodzieży, które będzie żywą lekcją historii – najmłodsi będą rozmawiać z seniorami oraz historykami na temat czasów wojennych. Tego samego dnia PGE Narodowy zamieni się w nie tylko ogólnopolskie, ale też ogólnoświatowe centrum tenisa stołowego. Na całej powierzchni płyty boiska stanie 100 stołów do ping-ponga, na których rozegrane zostaną ogólnopolskie zawody dzieci i młodzieży w tenisie stołowym w ramach akcji „Pingpongowy PGE Narodowy 2018”.
W Piekarach Śląskich 12 września odbędą się warsztaty muralowe. Podczas nich uczestnicy poznają techniki wykonywania murali. Wspólnie wypracują też koncepcję dzieła i sposób jego realizacji. Warsztaty adresowane są do młodzieży mieszkającej i/lub uczącej się w Piekarach Śląskich. Warsztaty muralowe i plastyczne „Wypukłości niepodległości” odbędą się również w Toruniu – 13 i 14 września w godzinach 16:00 – 18:00 oraz 15 września w godzinach 10:00-13:00.
15 i 16 września w Parowozowni Skierniewice odbędą się ostatnie spotkania w ramach „Pociągów do Wolności” w ramach programu PKP CARGO „Lato z Parowozami”.
Piosenki dla dzieci
12 września w Strzebiniu odbędzie się Koncert i spotkanie śpiewacze „Niepodległy Śląsk”. Będzie ono jednoczyło dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów, profesjonalnych muzyków i amatorskie chóry. Przed koncertem będzie można uczestniczyć w warsztatach etnograficznych, przybliżających historię regionu Górnego Ślaska (liczba miejsc ograniczona) oraz przymierzyć elementy strojów ludowych i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Dzieci z leżajskich przedszkoli 25 października zaprezentują wiązankę najbardziej znanych piosenek żołnierskich włączając do wspólnego śpiewania całe rodziny i społeczność w ramach przeglądu piosenki żołnierskiej i patriotycznej „Najmłodsi swojej Ojczyźnie”. Dzień później w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łękach Szlacheckich odbędzie się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej, w którym dzieci oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych z terenu gminy oraz ościennych zaprezentują swoje umiejętności. Zgłoszenia przyjmowane będą od września.
3 października 2018 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się Pomorski Przegląd Chórów Szkolnych „Niepodległa”.
Aktualne konkursy
Obchody niepodległości to jednak nie tylko konkursy adresowane do dzieci. Wiele innych form celebrowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości można znaleźć na naszej stronie, w zakładce Wydarzenia. Spośród setek propozycji są nie tylko te, adresowane do najmłodszych, ale też dla całych rodzin i dorosłych. Zachęcamy do regularnego zaglądania na stronię Niepodległej i sprawdzanie najnowszych wydarzeń. Każdego dnia pojawiają się kolejne propozycje włączające w świętowanie okrągłej rocznicy.