Kontrast
Wielkość czcionki

"Halo! Tu Niepodległa" - podcast o Polsce, wspólnocie i tożsamości

Halo, halo! Zapraszamy do słuchania! Pierwszy sezon nowego podcastu pt. „Halo, tu Niepodległa” to pasjonujące rozmowy o Polsce, wspólnocie i tożsamości. Prowadząca Justyna Dżbik-Kluge, publicystka i dziennikarka, rozmawia z gośćmi m.in. o polskiej turystyce, rozwoju urbanistyki, rozwoju transportu szynowego, znaczeniu Wisły, turystyce rowerowej, jak i o polskich drapaczach chmur. Wszystkie odcinki dostępne są na głównych platformach streamingowych: Spotify, Google Podcast i Apple Podcasts. Odcinki pojawiały się co wtorek, od 2 maja do 20 czerwca 2023.

Na sześciu kontynentach – 2 maja (Dzień Polonii i Polaków za Granicą)

2 maja to Dzień Flagi RP, ale też Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ustanowiony w 2004 r. przez Sejm na wniosek Senatu. Jest to doskonała okazja do przybliżenia wątków związanych z emigracją i polskimi społecznościami rozsianymi po całym globie. Biuro „Niepodległa” odcinkiem „Na sześciu kontynentach” inauguruje swoją serię podcastów „Halo! Tu Niepodległa”.

Prowadząca, Justyna Dżbik-Kluge, rozmawia w nim z ekspertami – dr Rafałem Raczyńskim z Muzeum Emigracji w Gdyni i etnografką Moniką Ścibor. Wspólnie zabierają słuchaczy w kontynentalną i transoceaniczną podróż przez ostatnie 200 lat historii polskich emigracji. W podcaście nie tylko cofamy się w czasie, ale też przyglądamy polskiej społeczności zamieszkującej współcześnie Brazylię. Czy wiecie, że dzięki staraniom Polaków, w jednym z brazylijskich stanów – Rio Grande do Sul (w Gminie Aurea), od 2022 roku język polski jest jednym z języków urzędowych? Jeśli chcecie wiedzieć więcej posłuchajcie odcinka!

Cztery ściany – rzecz o osiedlach mieszkaniowych

Tym razem „Niepodległa” podróżuje do miast i miasteczek i przygląda się domom. Jak budowano osiedla mieszkaniowe w przeszłości, a jak buduje się je teraz? Czy samą architekturą można wpływać na budowanie wspólnoty? Jak dziś wygląda planowanie przestrzenne w polskich miastach?

Na te (i inne pytania!) w rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge odpowiadają Adrian Sobieszczański, historyk, varsavianista, publicysta oraz dr Łukasz Drozda, urbanista, politolog i autor artykułów prasowych i książek. Przed słuchaczami godzinna przygoda w świat architektury!

Kolej na polską kolej – o historii i współczesności na polskich torach

Na stacji podcast stoi lokomotywa, by zaraz zabrać pasażerów w podróż po torach historii. Jakie znaczenie miała kolej na przestrzeni wieków? Czym jest dziś i w jaki sposób wpływa na wizerunek Polski na arenie międzynarodowej? I dlaczego właściwie potrzebna jest sprawna i silna kolej?

W odcinku „Kolej na polską kolej” Justyna Dżbik-Kluge rozmawia z Michałem Fludzińskim ze Stacji Muzeum w Warszawie oraz Jakubem Madrjasem, zastępcą dyrektora wydawnictwa i redaktorem prowadzącym portal rynek-kolejowy.pl. Dyskusja w rytmie stukotu kół poleca się do wspólnej podróży!

Cięcie! Mamy to! – o polskiej kinematografii kiedyś i dziś

W tym odcinku, w czasie rozmowy, zabieramy Was w podróż do świata polskiej kinematografii. Jakie filmy produkowano w II RP? Do jakich kin chodziło się w dwudziestoleciu międzywojennym? Czy polskie filmy nieme z tamtych lat znane były ówczesnym odbiorcom zagranicznym i co ma do tego New York Times? Co obecnie jest naszym towarem eksportowym?

O polskiej kinematografii w kolejnym odcinku podcastu „Halo! Tu Niepodległa” opowiadają Łukasz Muszyński, zastępca redaktora naczelnego portalu filmowego FILMWEB.PL oraz Michał Pieńkowki, filmograf i pracownik Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, zajmujący się m.in. rekonstrukcją cyfrową przedwojennych polskich filmów fabularnych. Z ekspertami rozmawia Justyna Dżbik-Kluge.

Na szlaku – nie tylko o polskich górach, schroniskach i wędrowaniu

Piękna pogoda przyciąga turystów w Karpaty i Sudety. „Na szlaku” to idealny zatem podcast do słuchania – właśnie na szlaku! Kolejny odcinek podcastu „Halo, tu niepodległa!” odpowie na pytania: jak rozwijała się turystyka górska w Polsce od końca XIX wieku do wybuchu II wojny światowej? Jaką infrastrukturą górską dysponowaliśmy w okresie 20-lecia międzywojennego? Które szlaki w polskich górach są najdłuższe, a które najpopularniejsze? I czy tylko na polskich szlakach wszyscy mówią sobie „cześć” gdy się mijają, czy to międzynarodowa tradycja?

W rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge można posłuchać Jerzego Kapłona – Prezesa Zarządu Głównego PTTK, Przewodnika Beskidzkiego i Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA oraz Łukasza Supergana, polskiego podróżnika, specjalistę od długodystansowych wypraw, przewodnika, autora książek i fotografa.

Jeden ślad, wiele możliwości – podcast o turystyce rowerowej ostatnich 100 lat

Dwa kółka, siodełko i plecak i wyprawa gotowa! Tak było sto lat temu, tak też jest i teraz. Jakie w 20-leciu tworzono kluby i wspólnoty wokół turystyki rowerowej? Co najbardziej przyczyniło się do rozwoju kultury i turystyki rowerowej po przemianach roku 1989? Co to jest Wschodni Szlak Rowerowy (GreenVelo) i czym są szlaki EuroVelo?

Na te i wiele innych pytań odpowiadają Robert Gawkowski, dr hab. nauk historycznych i Kierownik Działu Wystaw i Projektów Naukowych w Muzeum Sportu i Turystyki oraz Piotr Banasiak, miłośnik turystyki rowerowej oraz kustosz i kurator w Muzeum Sportu i Turystyki, w rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge.

W chmurach – o wieżowcach i drapaczach chmur

Symbole centrów dużych miast – drapacze chmur – powstawały na świecie od końca XIX wieku. Kiedy w Polsce zbudowano pierwszy wieżowiec? Jaką funkcję symbolicznie pełniły drapacze chmur w dawnej Polsce? Gdzie dzisiaj w Polsce buduje się najwięcej wysokościowych budynków i dlaczego?

Na pytania Justyny Dżbik-Kluge odpowiada Grzegorz Mika, architekt, varsavianista i miłośnik modernizmu.

Nadajemy znad Wisły! – o historii Radiostacja Babice w stulecie uruchomienia

Czym była Radiostacja Babice i w jakim celu powstała? Jakie było jej znaczenie krajowe oraz międzynarodowe przed II wojną światową, ale też w jej trakcie? Dlaczego była to inwestycja strategiczna dla dwustronnych relacji Polska-USA?

O wyjątkowym zespole urządzeń radiotelegraficznych Justynie Dżbik-Kluge odpowiada Jarosław Chrapek, założyciel Stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza.

Temat rzeka – podcast o Wiśle co płynie po polskiej krainie

Już od przedszkola uczy się nas, że Wisła płynie po polskiej krainie. Rzeka łączy ze sobą miasta ważne dla historii Polski, m.in. Kraków, Warszawę i Gdańsk. Czym pływano po Wiśle przed wojną? Kim byli flisacy i jaką rolę w ich życiu i pracy odgrywała Wisła? Jakie nadzieje wiązano z Wisłą w okresie 20-lecia międzywojennego i jak wyglądała w tym czasie turystyka wiślana? Jak dzisiaj wykorzystywany jest potencjał wspólnototwórczy tej rzeki?

Na pytania Justyny Dżbik-Kluge odpowiada Marcin Karasiński, dyrektor Festiwalu Wisły i wiceprezes Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej.

Zapraszamy do słuchania!

Projekt sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.