Kontrast
Wielkość czcionki

"Historia: poszukaj" o Bitwie Warszawskiej 1920

Portal HISTORIA: POSZUKAJ to niezwykłe źródło wiedzy dla starszych i młodszych. Historia jest tam opowiadana w fascynujący sposób przez przedmioty z muzealnych kolekcji, dzieła sztuki, a nawet budynki. Portal cały czas się rozwija – o nowościach i eksponatach związanych z Bitwą Warszawską można przeczytać poniżej.

Materiały dydaktyczne o polskiej niepodległości

Zgromadzone w portalu materiały stanowią bardzo bogatą bazę wiedzy. Aby ułatwić poruszanie się po niej, zwłaszcza podczas przygotowywania zajęć w szkolnych klasach, przygotowano zestawy materiałów dydaktycznych. Pierwszy przeznaczono dla nauczycieli szkół podstawowych, drugi – dla nauczycieli i uczniów szkół średnich. Każdy zestaw składa się z kilkunastu artykułów wybranych z zasobu portalu, wprowadzenia metodycznego zawierającego charakterystykę materiałów oraz z propozycji ćwiczeń ułatwiających pracę ze wskazanymi tekstami.

Materiały dydaktyczne odwołują się do artykułów opublikowanych na stronie portalu i zachęcają do ich wykorzystywania zarówno podczas lekcji, jak i przy okazji samodzielnych powtórek przed sprawdzianami. Autorami tekstów są specjaliści – historycy i historycy sztuki, naukowcy, muzealnicy, nauczyciele, popularyzatorzy historii. Dzięki nim można poznawać rozmaite źródła historyczne: przedmioty codziennego użytku i ubiory, broń i mundury, rzeźby i obrazy, przedmioty rzemiosła artystycznego. Uzupełniają je źródła ikonograficzne – dzieła malarskie, grafiki i fotografie, nie brakuje też tekstów poświęconych obiektom architektury i źródłom pisanym. Fascynujące fakty i historie pomagają doskonalić umiejętność analizy faktów, krytycznego podchodzenia do przedstawianych informacji, lecz także poszerzają horyzonty, pozwalają lepiej zrozumieć przeszłość oraz wzbogacić wiedzę o nowe ciekawostki.

Fiszki i podcasty Historia: Poszukaj

Fiszki to prosta metoda na utrwalenie wiedzy. Właśnie dlatego na portalu uruchomiono specjalną podstronę z fiszkami. Zestawy pytań wraz z odpowiedziami porządkują wiedzę z materiałów dydaktycznych i z artykułów z portalu w przystępny sposób. Jest to też dobry sposób na powtórkę wiedzy przed egzaminem.

banerek projektowy

Podcasty stają się coraz popularniejszym medium, więc i tu portal przygotował niespodziankę. Kilkuminutowe nagrania z wybranych artykułów opublikowanych na portalu HISTORIA: POSZUKAJ udostępniono w specjalnej zakładce. W roku 2020 udostępnionych zostanie 20 podcastów.

Bitwa Warszawska – sztandary, ochotnicy i służby medyczne

Na portalu HISTORIA: POSZUKAJ często przypominane są najważniejsze wydarzenia historyczne. W związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej nie mogło być inaczej. Na stronie głównej projektu można poczytać o bardzo ciekawych eksponatach sprzed wieku. Zaprezentowano (po kliknięciu w link nastąpi przejście do dedykowanego artykułu):

Przygotowano także lekcję w systemie e-learning: „Lance do boju, szable w dłoń. Polacy przeciw bolszewikom, która opiera się na plakatach ze zbiorów Muzeum Niepodległości  w Warszawie.

Projekt Historia: Poszukaj dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Zapraszamy do pogłębiania wiedzy!