Kontrast
Wielkość czcionki

ISKRY NIEPODLEGŁEJ - koniec trasy 2023

W 2023 r. ISKRY NIEPODLEGŁEJ  – nowoczesny i multimedialny projekt Biura „Niepodległa” – odwiedziły wszystkie województwa, w sumie 130 miejscowości, gdzie mobilny spektakl zobaczyło blisko 63 tys. widzów. Dziękujemy że byliście razem z nami!

ISKRY NIEPODLEGŁEJ 2023 – 42 tys. kilometrów, 130 przystanków, 63 tys widzów

Przez cały rok przejechaliśmy ponad 42 tys. km, czyli albo 12 razy objechaliśmy Polskę po długości granic, albo okrążyliśmy ziemię po równiku. Zwykle nasze multimedialne naczepy gościły w każdym z miejsc po 2-3 dni. W sumie w podróży spędziliśmy 224 dni, a pokaz wyświetlono blisko 3000 razy. ISKRY NIEPODLEGŁEJ towarzyszyły także takim wydarzeniom jak: mecz Gortat Team vs Wojsko Polskie w Łodzi, 77. PZLA Mistrzostwa Polski U20 w Lublinie, Archidiecezjalne Dni Młodych w Wolinie, Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie, 800 lat Nysy, 600 lat Łodzi, Noc Muzeów w Warszawie i Opolu czy Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

Naczepa Iskry Niepodległej na rynku przed ratuszem w w Przemyślu

Pierwszy przystanek. Iskry Niepodległej w Przemyślu, 2-4.03.2023.
Fot. BN.

Multimedialne widowisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem w każdym mieście, miasteczku czy wsi, gdzie zawitała nasza ciężarówka. Rekord frekwencji padł w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu – w 3 dni przybyło do nas aż 1200 odwiedzających! Widzowie wychodząc ze spektaklu mówili:  „My Polacy tyle zrobiliśmy?”, „Jechaliśmy do Was specjalnie 200 km. Świetna wystawa”, „Naprawdę, nawet tą naczepę zrobili Polacy?”, „Te światła i efekty. Coś pięknego. Nie dałoby się tego tak obejrzeć w domu”, „Pierwszy raz widzę te ordery na żywo. Robią wrażenie”, „Warto było stać w kolejce”.

Mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” – dwie naczepy w Polsce

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. To część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę i opowieść o potencjale naszej wspólnoty. Ogólnopolska trasa dwóch naczep ekspozycyjnych rozpoczęła się w Przemyślu – mieście 1000 zabytków, 2 marca 2023. Trasę wakacyjną rozpoczęliśmy w bieszczadzkim kurorcie – Polańczyku, a setny przystanek ISKIER NIEPODLEGŁEJ świętowaliśmy w Warszawie przy okazji inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ostatni przystanek w 2023 roku zakończył się 2 grudnia w dolnośląskich Polkowicach.

naczepa Iskry niepodległej na rynku w polkowicach z lotu ptaka

Ostatni przystanek. Iskry Niepodległej w Polkowicach, 30.11-2.12.2023.
Fot. BN

Cały projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ opiera się na współdziałaniu. Trasa 2023 ułożona została dzięki zaproszeniom od lokalnych partnerów – jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury czy organizacji pozarządowych. Dzięki ich wsparciu naczepy mogły stać np. na eleganckich placach miejskich czy towarzyszyć świętom i festynom. Działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży zaprojektowano we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej – ich momentem kulminacyjnym był Wirtualny Festiwal Iskier Niepodległej, w którym 10 listopada 2023 wzięło udział 126 szkół i około 1000 uczniów z całej Polski. Fundacja Kultury bez Barier pomogła nam wyjść naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami. Z kolei spektakl i eksponaty przygotowano dzięki współpracy Biura „Niepodległa” z Kancelarią Prezydenta RP, Polskim Komitetem Olimpijskim, Polskim Związkiem Narciarskim, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiemu Instytutowi Technologicznemu i Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Trasę 2023 wsparł ORLEN S.A. i Fundacja Orlen. Do wszystkich osób, które pomogły w realizacji projektu, kierujemy serdeczne podziękowania.

Więcej o projekcie, mapę z odwiedzonymi miejscowościami i galerię zdjęć z trasy można obejrzeć na stronie iskryniepodleglej.pl. Nie planujemy zamykać się w garażu – w 2024 roku czeka nas nowa podróż! Wypatrujcie ISKIER NIEPODLEGŁEJ na polskich drogach!