Kontrast
Wielkość czcionki

Mobilny spektakl ISKRY NIEPODLEGŁEJ - premiera w Warszawie

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po całym kraju. Dwa samochody wkrótce ruszą w trasę pod biało-czerwoną flagą. Premiera projektu: 27 lutego 2023 o godzinie 12:00 w Warszawie, przy pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w godzinach 14:00-19:00 do wnętrza naczep będzie mógł wejść każdy.

Nowoczesny, mobilny spektakl ISKRY NIEPODLEGŁEJ – premiera w Warszawie

W projekcie ISKRY NIEPODLEGŁEJ zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne, by stworzyć dla odbiorcy niezapomniane doświadczenie immersyjne, działające na różne zmysły. Nowoczesne technologie wizualne służą prezentacji faktów i postaci, które składają się na niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.

samochód iskier niepodległej z flagami na parkingu przed budynkiem

Premiera projektu ISKRY NIEPODLEGŁEJ, 27.02.2023.
Fot. R. Kudyba / BN

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to wybitne postaci Polek i Polaków XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Ich osiągnięcia pośrednio lub bezpośrednio wpływają na nasze życie. Biuro „Niepodległa” zadbało o pokazanie bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Choć dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano muzykę, to razem tworzą spójną całość.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ – nowoczesne technologie w służbie historii

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ powstawał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z kilku różnych firm. Eksperci z różnych dziedzin połączyli siły i wiedzę by przygotować narrację widowiska, zbudować nowoczesne naczepy ekspozycyjne, zaprojektować ich przestrzeń i rozwiązania technologiczne. Zadbano o szczegóły przy wypracowywaniu formuły mobilnego spektaklu. Zaprojektowano narzędzia takie jak mobilny ekran transparentny, wykreowane przez sztuczną inteligencję obrazy na podświetlanych ruchomych panelach i skonstruowano cyfrowy byt – narratora prowadzącego odbiorców drogą polskich dokonań. Doświadczenie wizyty wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat ISKIER NIEPODLEGŁEJ. W niedługim czasie zostaną także przygotowane materiały edukacyjne towarzyszące projektowi.

wnętrze iskier niepodległej

Wnętrze naczepy ISKRY NIEPODLEGŁEJ.
fot. T. Tołłoczko / BN

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to projekt łączący najlepsze doświadczenia Biura „Niepodległa”. Dzięki mobilnej formie daje szansę wyjątkowego doświadczenia mieszkańcom każdego zakątka Polski, a poprzez przykłady dokonań bohaterów znanych i mniej rozpoznawalnych wzmacnia dumę z przynależności do polskiej wspólnoty. Spektakl dzięki nowoczesnym technologiom przyciąga i inspiruje do działania.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ w miejscowościach w całej Polsce

ISKRY NIEPODLEGŁEJ miały swoją premierę 27 lutego 2023 roku w Warszawie, obok Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ogólnopolska trasa mobilnego widowiska edukacyjnego rozpocznie się w Przemyślu 2-4 marca 2023. Najbliższe przystanki to Łańcut (5-7 marca 2023), Rzeszów (8-10 marca 2023) i Miejsce Piastowe (11-13 marca 2023). Docelowo naczepy odwiedzą w 2023 roku około 100 miejscowości we wszystkich województwach. Dokładną trasę można śledzić na stronie projektu iskryniepodleglej.pl oraz w kanałach social media Biura „Niepodległa”: Facebook, Twitter i Instagram.

we wnętrzu naczepy wojciech kirejczyk udziela wywiadu

Premiera projektu ISKRY NIEPODLEGŁEJ, 27.02.2023.
Dyrektor Wojciech Kirejczyk udziela wywiadu.
Fot. R. Kudyba / BN

Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, uzyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, Polskiemu Związkowi Narciarskiemu, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiemu Instytutowi Technologicznemu i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN.

plakat wydarzenia