Kontrast
Wielkość czcionki

„Jeden rok z życia Stefana Żeromskiego – 1920” - wernisaż wystawy

W ramach cyklu wydarzeń „Spacer do źródeł wolności – Wielcy Niepodlegli w Nałęczowie” w sobotę 14.11.2020 r., o godzinie 12.00 Muzeum Stefana Żeromskiego zaprasza na wernisaż online wystawy „Jeden rok z życia Stefana Żeromskiego – 1920”.

Jeden rok z życia Stefana Żeromskiego

Stefan Żeromski to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich w historii. Urodził się w 1864 roku, a zmarł w 1925, więc doczekał odzyskania przez Polskę niepodległości. Sam angażował się w odbudowę państwa – został prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej w 1918 roku. Dwa lata później, podczas wojny polsko-bolszewickiej, współpracował w Wydziale Propagandy Armii Ochotniczej. Uczestniczył w akcji przedplebiscytowej na Powiślu, Warmii i Mazurach w 1920 roku celem przyłączenia tych terenów do Polski. W niepodległej Polsce Żeromski zamieszkał w Warszawie, gdzie brał znaczący udział w życiu literackim. 

baner wydarzenia

Wernisaż online

Wystawę otworzy wykład wprowadzający prof. Marii Olszewskiej pt. „Rok 1920 w życiu Stefana Żeromskiego”. Prof. dr hab. Maria Jolanta Olszewska to pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, wybitna badaczka literatury końca XIX i początku XX wieku, autorka wielu tomów, jak np. „W kręgu meteorologii i astronomii. Słownictwo pism Stefana Żeromskiego” (Kraków 2007), „Stefan Żeromski: spotkania” (Warszawa 2015), „Spór o przyszłość literatury polskiej, czyli polemiki ze Stefanem Żeromskim po jego odczycie „Literatura a życie polskie” (Poznań 2019). O wystawie opowiedzą także autorki scenariusza Monika Gabryś-Sławińska i Marta Kempisty.

Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy skorzystać z tego linku (Platforma Zooom, Meeting ID: 816 6548 4872, Passcode: 746135). Wydarzenie będzie także udostępnione na żywo na profilu Facebook Muzeum Stefana Żeromskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022