Kontrast
Wielkość czcionki

Karnawałowy wirtualny kurs tańca od „Niepodległa. Miejsce spotkań”

„Niepodległa. Miejsce spotkań” z okazji karnawału zaprasza do swojego ogrodu na wirtualny kurs tańca! Co piątek, poznając kroki najmodniejszych ówczesnych tańców miejskich, będzie można przenieść się na parkiety przedwojennych miast i letnisk. Co piątek zapraszamy na profile Facebook Niepodległa i Niepodległa. Miejsce spotkań na tańce!

baner wydarzenia

Tańce z międzywojnia

Każdego piątku, od 22 stycznia do 12 lutego, o godzinie 15:00 zostanie opublikowany nowy odcinek cyklu. Kurs jest dostępny dla wszystkich, starszych i młodszych  – wystarczy dostęp do komputera, trochę czasu i trochę miejsca! Nauczycielami dawnych tańców miejskich będą Bogumiła i Piotr Zgorzelscy, znani m.in. z Akademii Tańca Tradycyjnego.

Cykl „Dawne tańce miejskie” składa się z 4 odcinków:

  1. Fokstrot „Na raz”
  2. Fokstrot „Dwa na raz”
  3. Quickstep
  4. Polka drobna, tzw. Drygana

Przejdźmy przez karnawał razem, tanecznym krokiem!

Dawne tańce miejskie

Odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości oraz nowinki kulturalne napływające do nas z Europy z Paryża, Londynu i Berlina w dużym stopniu przyczyniły się do pojawienia się i rozkwitu nowych trendów muzyczno-tanecznych. W miastach II Rzeczpospolitej nowinki muzyczne importowane z zagranicy docierały do słuchaczy poprzez nuty, radio, kino oraz płyty odtwarzane na patefonach. Szkół tańca było mało i nie wszystkich było na nie stać, więc na parkietach przyjęła się filozofia „tańcz tak, jak Ci wygodnie, jak ci w duszy gra”, co za tym idzie styl był często dowolny, a kroki w tańcu bardzo proste. Z czasem wytworzyły się pewne schematy taneczne do określonych rytmów i temp muzycznych, które potocznie dziś określa się jako taniec na „raz”, „dwa na raz” albo „tango sentymentalne”.

Pierwsza połowa dwudziestego wieku, a zwłaszcza okres międzywojnia, była czasem w którym skomponowano tysiące pięknych, porywających do tańca melodii. Pojawiły się wówczas fokstroty, slowfoxy, quickstepy i tanga, wzbogacając parkiety na których dotąd dominowały walce i polki. Przez wiele lat Akademia Tańca Tradycyjnego szukała odpowiedzi na pytanie jak je zatańczyć. Jak tańczono do melodii „Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal”, „Jak zabawa to zabawa”, „Ach Ludwiko”, „Panna Andzia ma wychodne”, „Zimny drań”, czy sentymentalne Tango Milonga? Odpowiedzi dostarczały rozmowy z najstarszymi mieszkańcami Polski, lektury i źródła archiwalne polskie i zagraniczne jak stare fotografie czy przedwojenne filmy fabularne. Układankę uzupełniono o doświadczenia wieloletniej praktyce tanecznej.

w centrum para, która prowadzi kurs, przed nimi operator kamery i operator mikrofonu realizujący nagranie, w tle drzewa i zieleń ogródka Niepodległa. Miejsce Spotkań

Na planie cyklu „Dawne tańce miejskie”
fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

W przygotowanych materiałach nie ma tańców salonowo-towarzyskich, których można nauczyć się na kursach w niejednej szkole tańca. W cyklu „Dawne tańce miejskie” zaproponowano formy zdecydowanie prostsze, które funkcjonowały na letnich dechach, restauracyjnych parkietach i w knajpkach, gdzie ścisk i gwar były na porządku dziennym. Lekcje są internetowe, pozwalają uczyć się w domowym zaciszu o dowolnej porze dnia i nocy, ale mogą też stać się pretekstem do wspólnego spotykania się i do wyjścia z domu.

Fokstrot, quickstep, polka

Fokstrot, quickstep, polka były obecne na międzywojennych dancingach. „Niepodległa. Miejsce spotkań” zapraszało dotąd na potańcówki z muzyką na żywo do  pawilonu kulturalnego w Łazienkach Królewskich, a teraz zostały one przeniesione online. W karnawale zachęcamy do wspólnej zabawy jak sprzed stu lat, choć we własnych domach!

Premiery będą miały miejsce na profilach Facebook Niepodległa i Niepodległa. Miejsce spotkań oraz na kanale YouTube Niepodległa. Zachęcamy do ich śledzenia. Można tam znaleźć m.in wirtualne zabawy dla dzieci z muzyką tradycyjną, a w kolejnych tygodniach pojawią się wirtualne warsztaty rękodzielnicze „Twórcze spotkania”. Zapraszamy do wspólnej zabawy w rytm przedwojennych szlagierów!

na pierwszym planie odwrócona tyłem tańcząca para, za nimi ekipa filmowo-dźwiękowa, w tle budynek niepodległa miejsce spotkań

Na planie cyklu „Dawne tańce miejskie”
fot. Tomasz Tołłoczko / BPN