Kontrast
Wielkość czcionki

Koncert dla Niepodległej 2021

Koncert dla Niepodległej 2021 połączy w sobie prawie 200 lat polskiej historii muzyki. W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na niezwykłą muzyczną opowieść o trzech wybitnych twórcach, których łączy niezwykła wrażliwość i dar tworzenia dzieł ponadczasowych. Transmisja koncertu z Teatru Narodowego w Warszawie dostępna będzie na żywo na niepodlegla.gov.pl oraz na kanale Youtube Niepodległej. Start 10 listopada 2021 o godz. 20:00.

Fryderyk Chopin, Cyprian Kamil Norwid i Czesław Niemen

Fryderyk Chopin, Czesław Niemen i Cyprian Kamil Norwid to postaci, które dzieli czas i przestrzeń. Mimo to śledząc ich biografie można spotkać pewne intrygujące dowody wspólnych wpływów i inspiracyjnych wątków. Ich odkrycie znalazło się u podstaw projektu , który jest próbą odnalezienia kodu dostępu do Sztuki. Poetyckie wątki historycznych refleksji i narodowych doświadczeń splatają się z dziełami kompozytorskimi najwyższej próby, w Koncercie dla Niepodległej 2021.

Koncert to opowieść o trzech wybitnych twórcach, ważnych postaciach polskiej kultury. Cyprian Kamil Norwid to przenikliwy poeta, patron 2021 roku w 200-lecie swoich urodzin. Fryderyk Chopin i Czesław Niemen to wyjątkowi kompozytorzy, których dzielą epoki, ale łączy niezwykła wrażliwość i dar tworzenia dzieł ponadczasowych. Norwid poznał Chopina nieco ponad rok przed jego śmiercią. Poeta cenił muzykę Fryderyka, czemu dał wyraz w swojej twórczości – „Czarne kwiaty” i „Nekrolog” to epitafia powstałe po śmierci kompozytora, a poematy „Promethidion” i „Fortepian Chopina” poświęcone są rozważaniom o sztuce. Jeden z utworów poprzedził cytatem Byrona „…muzyka jest rzeczą nadzwyczajną”. 115 lat później Czesław Niemen mógłby sparafrazować: poezja jest rzeczą nadzwyczajną. Artysta w roku 1968 sięgnął po „Bema pamięci żałobny rapsod” autorstwa Cypriana Kamila Norwida. Przez kilka następnych lat powstawały pieśni do wierszy poety wypełnione muzyką i magią poezji.

baner wydarzenia

Koncert dla Niepodległej 2021

W Koncercie dla Niepodległej po kompozycje Chopina i Niemena i wiersze Norwida sięgną artyści: AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, pianista Marcin Masecki, wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, wokalista Stanisław Soyka oraz wokaliści Kasia Moś i Wojciech Myrczek. Wszyscy oni, z wrażliwością i talentem, odczytają wątki muzyczno-poetyckie i opiszą je barwnym muzycznym językiem początku trzeciej dekady XXI wieku. Stworzą dzieło magiczne, które zostanie przedstawione w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w Teatrze Narodowym w Warszawie, z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert będzie transmitowany na żywo na niepodlegla.gov.pl oraz na kanale Youtube Niepodległej. Retransmisję będzie można obejrzeć w sobotę 13 listopada 2021 o godzinie 15:45 na antenie TVP Kultura lub wysłuchać w Narodowe Święto Niepodległości o godzinie 15.30 w radiowej Dwójce.

Koncert dla Niepodległej 2021 jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Projekt finansowany ze środków budżetu państwa.

Regulamin – Koncert dla Niepodległej 2021