Kontrast
Wielkość czcionki

Zapraszamy na Koncert dla Niepodległej „Kulka / Paderewski / Kulka” już 8 listopada

Już 8 listopada zapraszamy na niepowtarzalny Koncert dla Niepodległej w tym roku pod hasłem „Kulka / Paderewski / Kulka”. Jego transmisja na stronie niepodlegla.gov.pl wprost z Teatru Polskiego rozpocznie się o godzinie 20.

„Kulka / Paderewski / Kulka” to wielobarwny muzycznie fresk, który wpisuje się w 160-tą rocznicę urodzin wybitnego artysty i wielkiego męża stanu. W całości wypełniają go kompozycje Paderewskiego i choć pochodzą z różnych okresów jego twórczości, to doskonale ilustrują niezwykłą muzyczną wrażliwość i nieprzeciętnie twórczy talent.

Inspiracją do powstania projektu „Kulka / Paderewski / Kulka” była „rodzinna fascynacja” kompozycjami Wielkiego Mistrza. Wybitny, utytułowany skrzypek Konstanty Andrzej Kulka już od lat, w duetach z doskonałymi pianistami, wykonuje wszystkie, napisane na skrzypce i fortepian, utwory Paderewskiego. Jego córkę Gabę Kulkę, pianistkę, nietuzinkową kompozytorkę i charyzmatyczną wokalistkę, zauroczyły kilka lat temu pieśni napisane przez Paderewskiego do wierszy min. Asnyka i Mickiewicza.

Pozornie odległe są muzyczne światy Gaby i jej Ojca. Wysmakowane klasyczne brzmienia zderzone z nieoczywistym, poszukującym, progresywnym popem. Wspólnym mianownikiem stała się, dla obojga artystów, twórczość Paderewskiego.

Główną ideą projektu „Kulka / Paderewski / Kulka” jest próba opowiedzenia wybranych dzieł Mistrza językiem pochodzącym z dwóch różnych muzycznych światów, tak aby powstało dzieło spójne, gdzie z różnorodności rodzi się  nowa muzyczna wartość. Dzieło które, eksponując ponadczasową wartość kompozycji  Paderewskiego, przybliża je estetyce współczesnego odbiorcy zanurzonej  drugiej dekadzie XXI wieku.

grafika z Paderewskim i tytułem koncertu

Z jednej strony projekt „Kulka / Paderewski / Kulka” wypełnią, osadzone w klasycznej manierze, wirtuozerskie wykonania utworów Paderewskiego, które przedstawią tak wybitni artyści jak Konstanty Andrzej Kulka czy Grzegorz Skrobiński. Z drugiej, czekać nas będzie niezwykła wyprawa do świata muzyki improwizowanej z tak znakomitymi postaciami jak Gaba Kulka i towarzyszący jej, Wojciech Traczyk na kontrabasie i Robert Rasz na perkusji. Rolę wyjątkowego pomostu, który połączy obie te muzyczne rzeczywistości, pełnić będzie doskonała, unikalna w kraju i coraz bardziej rozpoznawalna na świecie Sinfonietta Cracovia pod batutą Jerzego Dybała.

Z ponadczasowych kompozycji Ignacego Paderewskiego, z wrażliwości, maestrii i nieokiełznanej wyobraźni zaproszonych artystów powstaje rzecz absolutnie magiczna –  projekt „Kulka / Paderewski / Kulka”. Dzieło kryjące w sobie jakąś fascynującą niespodziankę, nowatorskie i urzekająco piękne.

Retransmisji koncertu będzie można wysłuchać 11 listopada o godzinie 16 w Programie 2 Polskiego Radia, a także obejrzeć w TVP Kultura tego samego dnia o godzinie 19.