Kontrast
Wielkość czcionki

Świętujmy razem 102. rocznicę odzyskania niepodległości!

Zapraszamy wszystkich do świętowania 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości! Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, tegoroczne obchody organizowane przez Biuro Programu „ Niepodległa” przeniesione zostały głównie do Internetu, dzięki czemu każdy może wziąć w nich udział.

8.11.2020 – Koncert dla Niepodległej – Kulka/Paderewski/Kulka

Transmisja on-line na niepodlegla.gov.pl o godz. 20 oraz retransmisja w Programie 2 Polskiego Radia 11 listopada o godz. 16 i retransmisja 11 listopada na antenie TVP Kultura o godz. 19:00.

„Kulka / Paderewski / Kulka” to wyjątkowy koncert, który wpisuje się w 160-tą rocznicę urodzin wybitnego artysty i wielkiego męża stanu. W całości wypełniają go kompozycje Paderewskiego i choć pochodzą z różnych okresów jego twórczości, to doskonale ilustrują niezwykłą muzyczną wrażliwość i nieprzeciętnie twórczy talent.

czarno-białe zdjęcie portretowe przedstawiające skrzypka

Konstanty Kulka, fot. Mikołaj Grynberg

Koncert zagra utytułowany skrzypek klasyczny Konstanty Andrzej Kulka i jego córka Gaba Kulka, pianistka, kompozytorka i charyzmatyczna wokalistka pop. Podczas koncertu usłyszymy wybrane dzieła Mistrza opowiedziane językiem pochodzącym z dwóch różnych muzycznych światów, tak aby powstało dzieło eksponujące ponadczasową wartość kompozycji Paderewskiego. Nowe aranżacje przybliżą twórczość Paderewskiego współczesnym odbiorcom.

9.11.2020 – odsłonięcie pomnika „Przed Bitwą Warszawską” w Skierniewicach

Transmisja on-line na niepodlegla.gov.pl

9 listopada odsłonięty zostanie symboliczny pomnik – wspomnienie międzynarodowej współpracy, która miała decydujący wpływ na losy świata. Pomnik „Przed Bitwą Warszawską” upamiętni i będzie przypominał kolejnym pokoleniom o przyjaźni Polaków z Węgrami, Francuzami i towarzyszami broni z Ukrainy – naszymi sojusznikami w wojnie polsko-bolszewickiej. Na pomniku uwiecznieni zostali przedstawiciele narodów współpracujących ze sobą w 1920 roku: marszałek Józef Piłsudski, węgierski premier Pál Teleki, ukraiński dowódca, ataman Symon Petlura oraz Charles de Gaulle, doradca wojskowy w Sztabie Wojska Polskiego, późniejszy prezydent Francji. 

Na odsłonięcie Pomnika zaprasza Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Premier Piotr Gliński i Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk wspólnie z „Niepodległą”. Pomnik powstał według projektu Pana profesora Karola Badyny. 

10.11.2020 – debata historyków on-line o Święcie Niepodległości

Debata historyczna w o świętowaniu 11 listopada, w wigilię tego dnia. Debata z udziałem trzech reprezentantów nauk historycznych odbędzie się on-line i skupi się na historii Święta Niepodległości, znaczeniu 11 listopada dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wpływie odzyskania niepodległości na różne grupy społeczne.

Debata realizowana przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Polskim Radiem. Debatę poprowadzi redaktor Bartłomiej Makowski i będzie ona transmitowana na kanale YT i FB Niepodległej 10 listopada o godzinie 18:00 oraz w serwisie Polskiego Radia oraz Interia.pl.

11.11.2020 – Niepodległa do hymnu

Biuro Programu „Niepodległa”, jak co roku, zaprasza do włączenia się w akcję Niepodległa do Hymnu i zaśpiewania w samo południe Mazurka Dąbrowskiego. W tym roku proponujemy by śpiewać w domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi. By to ułatwić zachęcamy wszystkie stacje radiowe i telewizyjne by w Święto Niepodległości wyemitowały Mazurka Dąbrowskiego, aby każdy mógł w domu zaśpiewać hymn państwowy. Namawiamy też by dzieci nauczyły się grać na instrumentach muzycznych hymn i spróbowały go wykonać wraz z domownikami.

11.11.2020 – Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Transmisja on-line na niepodlegla.gov.pl/festiwal

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza 11 listopada na wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W tym roku obchodzić go będzie wspólnie od morza po Tatry, a także za granicą! Na scenie pojawi się plejada gwiazd: Miuosh, Organek, Paweł Domagała, Enej i Ania Dąbrowska. Do tego masa materiałów dla dzieci, w tym koncerty – Orkiestra Mamy Śpiewamy, Kukaj Kukawko i czytanie bajek przez aktorów: Agnieszkę Więdłochę, Piotra Cyrwusa, Macieja Zakościelnego i Antoniego Pawlickiego! A na koniec, znów dla starszych, prywatka z tańcami ludowymi, którą poprowadzi Janusz Prusinowski.

Całość prowadzić będzie dwóch prowadzących, którzy będą nadawać relację z 5 specjalnie wybranych miejsc na Krakowskim Przedmieściu, by przypomnieć atmosferę poprzednich festiwali.

Dzięki relacji online do wydarzenia dołączyć może każdy, nie tylko warszawiak! W celu zapewnienia jak najszerszej widowni, Festiwal prezentowany będzie online m.in. na stronie niepodlegla.gov.pl, interia.pl oraz 23 serwisach regionalnych grupy Polska Press.

Impreza będzie dostępna również dla osób z niepełnosprawnościami – zapewniamy tłumacza migowego oraz audiodeskrypcję.

11 listopada – wydarzenia w Polsce

W ramach programów dotacyjnych powstało wiele różnych inicjatyw, które zapraszają do wspólnego świętowania już kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zaprasza na wystawę „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” organizuje spotkania online, które opowiadają o projekcie 100 100-latków na stulecie w ramach którego rozmawiano z osobami urodzonymi w latach 1918-1923 o historii Polski XX wieku. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, w ramach projektu „Infrastruktura Niepodległości”, udostępni wyjątkowy przewodnik online po Polsce o architektonicznych założeniach w mniejszych miejscowościach II RP. Już po raz ósmy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przygotowuje akcję wysyłania kartek „Mamy Niepodległą!”.  Nie zabraknie także doznań muzycznych – specjalne koncerty i pokazy w telewizji i online przygotowali: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, Filharmonia Podkarpacka, i Instytut Adama Mickiewicza z Instytutem Muzyki i Tańca.

Także wojewodowie przygotowali wyjątkowe inicjatywy. Położyli duży nacisk na historię niepodległości swoich małych ojczyzn – w końcu w roku 2020 świętujemy m.in. stulecie Bitwy Warszawskiej, stulecie plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach czy stulecie zwycięskiego II powstania śląskiego. Wojewoda Śląski zaprasza na audycje „Bohaterowie Powstań i Plebiscytu na Górnym Śląsku – ich marzenia o Polsce”. Pytanie „Dlaczego Polska?” postawił w swoim projekcie o plebiscycie Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Wojewoda Podlaski przybliża w ośmiu reportażach losy Białostocczyzny w latach budowania się II Rzeczpospolitej. Można także podziwiać wystawę „Rok 1920 w dokumencie” zorganizowaną przez Wojewodę Mazowieckiego. Z kolei Koncert „W Hołdzie Niepodległej” w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku przygotował Wojewoda Pomorski.

Świętowanie obejmie także mniejsze miejscowości, np. Ostrowin, gdzie wykład, spacer i hymn będą transmitowane online. Mapę wszystkich wydarzeń można znaleźć na stronie niepodlegla.gov.pl/wydarzenia. Od północy, gdzie będą miały miejsce np. wirtualna inauguracja muralu w porcie rybackim. „Historia w morzu rozpoczęta…” czy premiera filmu dokumentalnego „Dwie historie” w Ustce, po wystawę plenerową „Wisła na dawnej pocztówce” na południu, cała Polska upamiętni 102. rocznicę odzyskania niepodległości. Nie zabraknie spacerów edukacyjnych i witryn o lokalnym dziedzictwie, przedstawień teatralnych, przeglądów pieśni patriotycznych, żywych lekcji historii, programów edukacyjno-artystycznych, murali, wystaw, festiwali i koncertów. Każdy znajdzie coś dla siebie – wystarczy poszukać, co zaplanowały lokalne instytucje kultury! Zapraszamy do włączenia się w lokalne, jak i ogólnopolskie obchody.

Świętujmy razem bezpiecznie!