Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych do 14 września w Warszawie
- Data publikacji
- 3 września 2018
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Polskie Radio i Telewizja Polska organizują I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Jego otwarcie nastąpiło w niedzielę 2 września. Konkurs cieszy się dużą popularnością – zgłosiło się 58 pianistów z 20 krajów. Wyłoniono 30 najlepszych osób.
Instrumenty z epoki
NIFC posiada kolekcję instrumentów dawnych. W sumie ma 19 fortepianów, w tym fortepiany ulubionych marek Chopina – Pleyela i Erarda, Broadwooda i współczesne rekonstrukcje instrumentów, jakie kompozytor miał do dyspozycji w pierwszych okresach swej twórczości. Dzięki tej kolekcji, w czasie festiwalu Chopin i jego Europa można usłyszeć „prawdziwe brzmienie” muzyki Chopina. Jak pisze NIFC „Celem nowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych jest popularyzowanie brzmienia dawnych fortepianów, umożliwiające lepsze poznanie dzieła poprzez zetknięcie z oryginalną materią i aurą brzmieniową instrumentów.”
Konkurs przebiega w trzech etapach. Dwa pierwsze to recitale solowe, w czasie których, prócz dzieł Fryderyka Chopina usłyszeć można utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku (m.in. Michała Kleofasa Ogińskiego i Marii Szymanowskiej). W trzecim etapie sześcioro finalistów wykona utwory Chopina z Orkiestrą XVIII Wieku.
Jak podaje NIFC, na scenach Filharmonii usłyszmy: fortepian Pleyel z 1842 r. z kolekcji Edwina Beunka, fortepian Erard, 1837 z kolekcji Edwina Beunka, fortepian Broadwood z 1847/48 r. z kolekcji Chrisa Maene’a, kopia fortepianu Graf z roku 1819 wykonana przez Paula McNulty’ego, z kolekcji NIFC, kopia fortepianu Buchholtz z roku 1825/26 wykonana przez Paula McNulty’ego (fortepian został zrekonstruowany ze środków przekazanych przez PKN Orlen).
Transmisje radiowe i telewizyjne z Konkursu
Konkurs ma na celu popularyzację wykonawstwa na instrumentach historycznych, dlatego w mediach publicznych będzie można posłuchać konkursowych koncertów. Wszystkich przesłuchań konkursowych będzie można wysłuchać w Programie Drugim Polskiego Radia. W Polskim Radiu Chopin codziennie od godz. 22 – komentarze do przesłuchań.
W TVP Kultura dziś (3 września) wieczorem, o godz. 19 będzie mieć miejsce transmisja koncertu inauguracyjnego, a 12 i 13 września o godz. 18 przesłuchania finałowe. 14 września o godz. 19 transmitowany będzie koncert laureatów. Retransmisje koncertu inauguracyjnego i koncertu laureatów będzie można zobaczyć w TVP 1.
NIFC planuje też udostępnić transmisje z całego Konkursu na swoim kanale streamingowym i profilu społecznościowym.
I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznychjest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Konkurs wspiera finansowo mecenas Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, PKN Orlen, wieloletni partner NIFC-u Totalizator Sportowyoraz KGHM.