Kontrast
Wielkość czcionki

„Niepodległa. Od Chopina do Paderewskiego” - Festiwal „Chopin i jego Europa” już w sierpniu

Kilkadziesiąt koncertów, 120 utworów i 23 dni uczty dla melomanów. Tak w dużym skrócie przedstawia się tegoroczna odsłona Festiwalu „Chopin i jego Europa”. W tym roku hasłem przewodnim jest „Niepodległa”, a dopełnieniem dwa nazwiska – Chopin i Paderewski. 14 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny rozpocznie 9 sierpnia koncerty podczas, którego zabrzmi „Polonez” na orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego napisany na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

plakat wydarzenia

Fryderyk Chopin i Niepodległa

Jak piszą organizatorzy: „Niepodległa to słowo klucz, kojarzone dziś jednoznacznie z całościowym programem obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Przywołane w tytule festiwalu ma wskazać na główny rys programowy, wyznaczający w istocie kształt tegorocznej edycji. Dopełniają go dwa nazwiska: Chopin i Paderewski – dwie ikoniczne postaci dla polskiej kultury; twórcy, których dziedzictwo przyczyniło się odzyskania przez Polskę statusu wolnego państwa. Pierwszy, w czasie gdy wolności dla kraju próżno się było spodziewać, stworzył w swoim dziele najtrwalszy idiom polskości; drugi walnie przyczynił się do odzyskania niepodległości, w walce o nią wykorzystując swój status artysty legendarnego. Paradoksalnie niedoceniany przez współczesnych sobie rodaków jako kompozytor pozostawił utwory wyjątkowej urody i niezaprzeczalnej wartości, o czym m.in. przekona nas program festiwalu.” Chopin i Paderewski mają stać się pretekstem do przyjrzenia się bogactwu polskiej muzyki – od czasów rozbiorów po współczesnych twórców.

Festiwal  „Chopin i jego Europa” – program

Wśród wykonawców znajdą się tak znani artyści jak młodzież, w tym talenty wyłonione na Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego.  Usłyszymy też orkiestry – Royal Philharmonic Orchestra, Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej i Sinfonię Varsovię. W repertuarze znajdują się klasyki – dzieła światowej klasy twórców jak Claude Debussy, Georges Bizet, Robert Schumann, ale też specjalnie zamówione na tę okazję utwory Krzysztofa Pendereckiego i Agaty Zubel. Wśród wydarzeń premierowych przewidziano pierwsze koncertowe wykonanie Schubertowskiej „Winterreise” ze słowami Stanisława Barańczaka, pierwsze koncertowe wykonanie „Halki” Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej i na instrumentach z epoki, a także prawykonanie „Hommage a Chopin” Andrzeja Panufnika w wersji na flet i kwartet. Pełen program koncertów można znaleźć na stornie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa. Niepodległa. Od Chopina do Paderewskiego” jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.