Kontrast
Wielkość czcionki

Portrety z wielką historią w tle - konkurs w setną rocznicę powrotu Torunia i Bydgoszczy do macierzy

Przypadający w 2020 roku jubileusz powrotu Torunia i Bydgoszczy do macierzy jest doskonałą okazją do prezentacji portretów wybitnych Polaków, którzy na różnych polach przyczynili się do budowania silnej i niepodległej ojczyzny. Z tej okazji Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu zaprasza do udziału w projekcie „Portrety z historią w tle”. Wyjątkowy konkurs, spotkania online i filmy biograficzne przybliżą postaci, których życiorysów próżno szukać w słownikach biograficznych.

Portrety z historią w tle

Przypadający w 2020 roku jubileusz powrotu Torunia i Bydgoszczy do macierzy jest doskonałą okazją do prezentacji portretów wybitnych Polaków, którzy na różnych polach przyczynili się do budowania silnej i niepodległej ojczyzny. Polacy wracali z emigracji do odrodzonej ojczyzny. Po roku 1920 patriotyzm był widoczny zarówno w życiu codziennym, jak i przemyśle, w idei tworzenia stylu narodowego w sztuce, handlu i rzemiośle, kulturze popularnej i w trosce o język ojczysty.

Celem projektu jest ukazanie życiorysów tych, którzy w burzliwych czasach, dla budowania wolności poświęcali całe swoje życie, tworząc przestrzeń do rozwoju gospodarczego, naukowego, politycznego czy artystycznego regionu. Opowieść o ludziach, często mało znanych, jest okazją do budowania dumy i wspólnoty, zwłaszcza na poziomie regionalnym. Próżno szukać życiorysów wielu z nich w słownikach biograficznych – dlatego tak ważna jest nasza troska o pamięć. Owa wielka historia była obecna w życiu tych torunian, którzy teraz kreowali jej ciąg dalszy – historię codzienności w wymiarze jednostki, ważną dla formowania miasta na nowo i budowania społecznych więzi po odzyskaniu niepodległości.

Konkurs „Portret przodka” – opowiedz rodzinną historię!

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonały moment dla przypomnienia postaci zasłużonych dla budowania polskości na różnych polach. Często bohaterowie ci pozostają bezimienni, a ich dokonania znane są tylko członkom rodziny i przekazywane są w formie opowieści. Aby do tych opowieści dotrzeć, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu organizuje konkurs, w którym może wziąć udział każdy, kto ma wśród swoich bliskich kogoś, o kim chciałby opowiedzieć. Organizatorzy czekają na krótkie wypowiedzi o dowolnej formie (pamiętnik, opowiadanie i in.) o objętości 1500–2000 znaków.

Podczas pandemii warto znaleźć na poszukiwania w swoim rodzinnym kręgu ciekawych historii ludzi, którzy swoją postawą zasłużyli na pamięć szerszego grona Polaków. Wystarczy poszperać w rodzinnych albumach, porozmawiać z dziadkami, rodzicami, może pradziadkami i dotrzeć do nieznanych bohaterów codzienności i o nich opowiedzieć. Konkurs trwa od 1 do 15 grudnia 2020 roku. Na zwycięzców czekają cenne nagrody. Więcej szczegółów, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie Centrum Sztuki Współczesnej.

Portret filmowy

Już w połowie grudnia zostanie zaprezentowany efekt pracy zespołu historyków, przewodników, muzealników, historyków sztuki, edukatorów, którzy podjęli różnorodne działania mające na celu prezentacje nietuzinkowych postaci w kontekście historii XX wieku. Osiem krótkich filmów – portretów wybitnych torunian i bydgoszczan, którzy przyczynili się do budowy silnego, bogatego regionu pojawi się na stronie Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

Nie zabraknie warsztatów online w oparciu o sylwetki artystów, którzy ukończyli Wydział Sztuk Pięknych UMK lub są związani z regionem w inny sposób. Uczestnicy poznają między innymi ilustratorkę i autorkę picturebooków – Iwonę Chmielewską, charyzmatycznego artystę, który zaopiekuje się każdym napotkanym drobiazgiem – Jerzego Brzuskiewicza, wycinającego kawałki przestrzeni rzeźbiarza – Macieja Szańkowskiego czy wszechstronnie artystycznie zmobilizowaną do tworzenia estetycznych przedmiotów sztuki użytkowej Spółdzielnię RZUT. Przygotowane zostaną cztery spotkania z Mistrzami Polskiej Fotografii Portretowej oraz Mistrzami Polskiej Scenografii Filmowej.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.