Kontrast
Wielkość czcionki

Międzywojenny Radom na ożywionych zdjęciach – Archiwalny Fotoplastikon Online

Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz Archiwum Państwowe w Radomiu zapraszają na kolejny odcinek Archiwalnego Fotoplastikonu Online! Dawne zdjęcia, pokolorowane i ożywione, przenoszą widza na ulice Radomia sprzed stu lat. Oficjalna premiera 27 sierpnia 2021!

Radom w II Rzeczpospolitej

Zapraszamy do Radomia czasów II RP i II wojny światowej! Dzięki krótkiemu filmowi można poznać lokalną kartę polskiej historii opowiedzianą językiem archiwalnych kadrów fotograficznych. Unikatowe zdjęcia dokumentujące rzeczywistość Radomia sprzed stu lat wprawiono w ruch i muśnięto kolorami. Wielokulturowa, tętniąca życiem miejscowość rozwijała się w międzywojniu w niezwykłym tempie, lecz okres prosperity brutalnie przerwała jednak druga wojna światowa. W okresie okupacji miasto było siedzibą jednego z dystryktów Generalnego Gubernatorstwa, zaś jego żydowskich mieszkańców zamknięto w getcie i wywożono do Treblinki. Mimo to Radom stał się silnym ośrodkiem polskiego oporu i areną działań polskiego państwa podziemnego.

W filmie można także dostrzec liczne afisze z okresu dwudziestolecia międzywojennego i okupacji. Te archiwalia stanowią dopełnienie obrazu radomskich ulic tamtych lat. Zachęcamy do wspólnej podróży!

screen z podkoloryzowanymi zdjęciami

Archiwalny Fotoplastykon Online – Radom.
Fot. z materiału NAC

Radomskie webinarium

2 września o godz. 16:30 Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprosi na Webinarium – wykład towarzyszy odcinkowi poświęconemu Radomowi i przybliży jego dzieje w czasie okupacji niemieckiej. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Głowacki, historyk i archiwista, autor artykułów naukowych, wystaw i kolekcji archiwalnych, pracownik Archiwum Państwowego w Radomiu.Wydarzenie będzie transmitowane na profilu facebookowym NAC i tłumaczone symultanicznie na Polski Język Migowy.

W trakcie webinarium przedstawione zostaną najważniejsze wydarzenia w dziejach Radomia w okresie okupacji niemieckiej, przez które miasto zmieniło swoje oblicze. Będzie można posłuchać o kampanii wrześniowej, życiu kulturalnym, społecznym i religijnym w Radomiu doby okupacji i funkcjonowaniu niemieckiej administracji i hitlerowskiego aparatu represji. Nie zabraknie wątków dotyczących polskich organizacji konspiracyjnych, a zwłaszcza spektakularnych akcji polskiego podziemia przeciwko najeźdźcy, które miały miejsce w Radomiu oraz w których brali udział radomianie.

Archiwalny Fotoplastykon Online

„Archiwalny Fotoplastikon Online” to nowa, wirtualna odsłona cyklu wystaw „Archiwalny Fotoplastikon”, który w latach 2018-2019 cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Podczas jego dwóch edycji w dziewięciu miastach – Warszawie, Zamościu, Krakowie, Koszalinie, Poznaniu, Opolu, Wrocławiu, Lublinie i Gdańsku – zagościł stylowy mobilny fotoplastikon, w którym w technice stereoskopowej prezentowane były archiwalne fotografie miast i ich mieszkańców, pochodzące ze zbiorów NAC i innych Archiwów Państwowych. Tegoroczna edycja Fotoplastikonu pozwala cieszyć się trójwymiarowymi zdjęciami z kolejnych lokalizacji, bez ograniczeń!

W „Archiwalnym Fotoplastikonie Online – Radom” wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Państwowego w Radomiu. Projekt „Archiwalny Fotoplastikon Online” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Realizacja: Fundacja Koncept Kultura.