Kontrast
Wielkość czcionki

Miliony Polaków obejrzały Koncert dla Niepodległej!

Niezwykłe widowisko słowno-muzyczne 10 listopada zjednoczyło wszystkich Polaków. Dzięki transmisjom i retransmisjom w TVP, Polsat i TVN oraz Polskim Radiu Koncert dla Niepodległej obejrzało i wysłuchało kilka milionów osób. Na PGE Narodowym zasiadło blisko 40 tysięcy osób, które na żywo oglądało muzyczną podróż przez ostatnie sto lat historii Polski.

kobieta występująca na scenie

fot. Tomasz Tołłoczko

Przypomnieliśmy utwory, które towarzyszyły Legionom Polskim, walczącym na Monte Cassino żołnierzom i cywilom broniącym stolicy w Powstaniu Warszawskim. Nie zabrakło piosenek, które dodawały nadziei walczącym z totalitarną władzą, a także tych, które towarzyszyły chwilom radosnym – na dancingach i w dyskotekach. W trakcie Koncertu dla Niepodległej mogliśmy przeżyć chwile wzruszenia i radości.

zespół Mazowsze w trakcie występu

fot. Tomasz Tołłoczko

Widowisko zainaugurowała Natalia Sikora wzruszającą piosenką „Widziałam ja orła na niebie”, następnie Mała Armia Janosika wykonała kilka piosenek legionowych, a Warszawska Orkiestra Sentymentalna piosenkę „Tylko we Lwowie”. Andrzej Lampert zaśpiewał piosenkę pt. „Ta ostatnia niedziela”, a Mazowsze „Czerwone maki na Monte Cassino”. Natalia Nykiel i Misia Furtak wykonali „Wiersze Wojenne”, a Jan Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne przywołali utwory powstańcze. Stanisława Celińska wykonała piosenkę „Warszawo ma”, a L.U.C., Rebel Babe Ensemble i Tulia „Ukochany kraj”. Usłyszeliśmy też „Biały Krzyż” w wykonaniu Skubasa, Jana Radwana i Macieja Starnawskiego oraz „Nic dwa razy się nie zdarza” zaśpiewane przez Kamil Bednarka, Darka Malejonka i Milo Curtisa. Maryla Rodowicz wykonała utwory bigbitowe, a Sławek Uniatowski z Sound’n’Grace „Świecie nasz”. „Balladę o Janku Wiśniewskim” przywołali Olga Szomańska, Michał Kowalonek oraz Sound’n’Grace, a „Modlitwę” Meteusz Ziółko, Natalia Szroeder i Kasia Moś. Po „Murach” w wykonaniu Krystyny Prońko i Sound’n’Grace usłyszeliśmy „Żeby Polska była Polską” i Jana Pietrzaka, a następnie Pawła Kukiza z Sound’n’Grace w „Modlitwie o wschodzie słońca”. „Kocham Wolność” śpiewał Sebastian Karpiel-Bułecka i Marek Piekarczyk, a „Modlitwę o pokój” Stanisława Celińska i chór „Zaczarowana Melodia” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. W czacie Koncertu dla Niepodległej usłyszeliśmy też „Nie pytaj o Polskę” i Igora Herbuta oraz „Jej portret” w wykonaniu Aleksandry Kurzak i Andrzeja Lamperta. „To wychowanie” przypomnieli nam Wojciech Cugowski, Damian Ukeje i Muniek Staszczyk, a „Arahję” Ewa Fara. „Dziwy jest ten świat” wykonali SBB, Adam Bałdych i Sound’n’Grace. Na koniec usłyszeliśmy „Chcemy być  sobą” w wykonaniu wszystkich artystów oraz polski hymn w wykonaniu wszystkich osób zgromadzonych na stadionie.

Występy artystów uatrakcyjniły wspaniałe efekty specjalne oraz przygotowane na tę okazję inscenizacje, animacje i filmy. 

Mecenasami koncertu są Grupa Lotos i PZU S.A. Partnerami są PGE Narodowy i Fundacja PZU.