Kontrast
Wielkość czcionki

Mistrzowskie regaty w Twierdzy Wisłoujście

Wyjątkowe regaty odbędą się w historycznej Twierdzy Wisłoujście! Gdańska fortyfikacja, która jest Pomnikiem Historii, choć nie pełni już funkcji obronnych, wciąż służy turystom i sportowcom. Usytuowany w jej fosie 77 Racing Club będzie gospodarzem imprezy, podczas której najlepsi żeglarze zawalczą o Mistrzostwo Polski w klasie Micro.

Mistrzowskie regaty w Gdańsku

Pierwsze regaty z cyklu Gdańsk Sailing Week to przede wszystkim promocja żeglarstwa, aktywny wypoczynek i zdrowa rywalizacja. W weekend, od 27 do 29 września, na starcie staną jachty klas Micro. W zawodach liczy się współpraca zespołowa i motywacja do zdobycia tytułu mistrza. Podczas regat będzie można znaleźć logo „Niepodległej” na burtach.

jacht z postawionymi żaglami i logiem Niepodległej na burcie

Zdjęcie dzięki uprzejmości 77 Racing Club

„Oprócz Polaków, będą też ekipy z zagranicy” – mówi Piotr Tarnacki, wielokrotny mistrz świata i członek 77 Racing Club Gdańsk. – „Na razie organizujemy regaty weekendowe, w przyszłości chcemy organizować imprezy tygodniowe”. Życzenie to spełni się, bowiem Gdańskowi przyznano organizację Mistrzostw Świata w klasie Micro w Twierdzy Wisłoujście w 2021 roku.

Twierdza Wisłoujście – nadmorski Pomnik Historii

Twierdza Wisłoujście to niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Dawniej strzegła jedynego ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego, dlatego nazywano ją „Bramą do Rzeczpospolitej”. Najstarszym elementem fortyfikacji jest wieża z XV wieku, która później była otaczana przez kolejne, nowsze elementy: kolisty wieniec z XVI wieku; czterobastionowy, ceglany Fort Carré, także z XVI wieku i pięciobastionowy, ziemny Szaniec Wschodni z XVII wieku. Zachowane do dziś elementy pozwalają poznać, jak zmieniała się technologia budowania twierdz przez lata i jak genialni inżynierowie całej Europy mierzyli się z nowymi wyzwaniami militarnymi. Z racji na swoje unikalne walory, 20 kwietnia 2018 r., Twierdza Wisłoujście została ogłoszona Pomnikiem Historii. W sezonie letnim można ją zwiedzać podczas wycieczek z przewodnikiem.

zdjęcie lotnicze twierdzy z zaznaczonymi punktami organizacyjnymi jak

Mapa zawodów

Marina gospodarza zawodów, mieści się w fosie oddzielającej wewnętrzny Fort Carré Twierdzy Wisłoujście od Szańca Wschodniego. W miejscu gdzie znajdował się wodny komisariat policji powstaje teraz nowoczesna przystań jachtowa. Działalność klubu pokazuje, jak można łączyć historię ze współczesnością. „Naszym celem jest ożywienie basenu wokół twierdzy, chcemy by odbywały się tu cykliczne imprezy żeglarskie” – mówi Tarnacki. Wyjątkowość zawodów w tym miejscu polega na połączeniu sportowego charakteru aktywności na wodzie, towarzyskiej integracji na brzegu oraz historycznym klimacie Twierdzy Wisłoujście.

 

Morskie tradycje Rzeczpospolitej w przyszłym roku będą często przypominane. 10 lutego 2020 będziemy świętowali okrągłą, setną rocznicę zaślubin Polski z morzem. Już dziś wszystkim żeglarzom życzymy pomyślnych wiatrów!