Kontrast
Wielkość czcionki

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" na placu Solidarności w Szczecinie

Namiot sferyczny Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, w którym można oglądać projekcje zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości stanie na placu Solidarności w Szczecinie. Zwiedzający będą mogli go odwiedzić w dniach 25-29 września i zapoznać się z nowoczesnymi widowiskami opowiadającymi historię Polski.

Pomysłodawcami Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” są Fundacja Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa”, które chcą w atrakcyjny dla widzów sposób popularyzować historię Polski. Dzięki nowoczesnej technologii widzowie będą mogli zasiąść w jednym z 15 obrotowych foteli i wybrać się w niezapomniany rejs po Atlantyku słynnym liniowcem MS „Piłsudski” oraz obejrzeć wzruszający film, który przeniesie ich w trudny czas Powstania Warszawskiego.

„Kartka z Powstania”

Inspiracją dla tej filmowej opowieść w technologii VR stał się kpt. Władysław Sieroszewski „Sabała”, który otrzymał od córki kartkę z modlitwą gdy wychodził, by walczyć w powstaniu. 

kadr z filmu przedstawiający powstańca wychodzącego z kanału

„Kartka z Powstania”, reż. Tomek Dobosz

Produkcja widowiska trwała 2 lata, a zastosowana technika wywołuje u odbiorcy wrażenia uczestnictwa w oglądanych wydarzeniach. Widz, dzięki słuchawkom i goglom, jest żołnierzem powstańczego oddziału, przebywającym w kanale. Po wyjściu znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. 

Wszyscy na pokład – „MS Piłsudski – Ukryta Historia”

Statek MS „Piłsudski” nazywany był pływającą ambasadą polskiej kultury – jego wystrój, meble, naczynia, dzieła sztuki, a nawet popielniczki i karty dań zostały przygotowane i zaprojektowane przez rodzimych artystów. Jego narodziny związane sa ściśle z powstaniem portu w Gdyni, zdążył stać się legendą, choć jego historia była krótka – zatonął tuż po wybuchu II wojny światowej, po wpłynięciu na niemiecką minę morską. Jego wrak cieszy się wciąż zainteresowaniem płetwonurków i poszukiwaczy przygód. Podobnie jak jego bliźniak – MS „Batory” – transatlantyk stał się dumą odrodzonej Polski i jej pływającą wizytówką. Dlatego też właśnie MS „Piłsudski” jest bohaterem widowiska Fundacji Koncept Kultura.  Dzięki zdobyczom technologii widzowie będą mogli przenieść się na pokład tej wyjątkowej jednostki.

Zasiadając w jednym z 15 obrotowych foteli, po powitaniu przez ubraną w tematyczne stroje załogę, uczestnicy widowiska wyposażeni zostają w najnowsze urządzenia VR i słuchawki i początkowo znajdują się w sali kinowej, oglądając fragment archiwalnej kroniki poświęconej transatlantykowi. Wtedy zaczyna się zabawa – nieoczekiwanie widzowie dzięki wirtualnej rzeczywistości lądują na pokładzie „Piłsudskiego”, gdzie wita ich legendarny kapitan Mamert Stankiewicz. To tylko jedna z postaci, które można spotkać podczas tej wirtualnej podróży – występują także m.in. marszałek Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski czy też Thomas Woodrow Wilson. Ważną częścią widowiska jest historia rozwoju Gdyni i zaślubin Polski z morzem. W tej części opowieści spotykamy m.in. Józefa Hallera czy inżyniera Yadeusza Wendę. Dzięki archiwalnym zdjęciom i staraniom grafików transatlantyk można obejrzeć od środka i od zewnątrz, z każdej dostępnej strony. W widowisko wplecione są także archiwalne filmy. Podróż przez lata starań o powrót Polski nie tylko na mapy świata, ale i do jego świadomości, kończy się we współczesności w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, gdzie widzowie mogą bez ruszania się z fotela obejrzeć gabloty z oryginalnymi przedmiotami ze statku i zamknąć kompozycyjną klamrę tej wyjątkowej opowieści. 

Poznaj MS „Piłsudski” nie ruszając się z fotela

Niezwykle istotnym elementem projektu jest interaktywna platforma poświęcona transatlantykowi – http://www.mspilsudski.pl – która przeznaczona jest dla wszystkich, którzy pasjonują się polską marinistyczną historią i pragną dowiedzieć się więcej o legendarnym statku. Obejrzeć można m.in. odtworzony przez grafików z firmy The Farm 51 model statku w technologii 3D, który internauci mogą dowolnie obracać, a także zajrzeć do wnętrz. Platforma zawiera ponad 700 archiwaliów związanych z samym transatlantykiem i z II Rzeczpospolitą. Wszystko to okraszone jest efektami specjalnymi, tworząc pasjonującą historię, która może wciągnąć na wiele wieczorów. 

Projekt zyskał już uznanie zagranicznej widowni – w ramach programu „Kulturalne Pomosty”, realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, gościł już m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy też w Japonii. W październiku 2018 roku zaprezentowany został przedpremierowo na Filmteractive Festival, gdzie zdobył Market Award, a także przepustkę na kwietniowe targi MIPTV w Cannes.

Informacje dla zwiedzających 

Seanse w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” są bezpłatne i będą odbywać się w dniach 25–29 września br. w godzinach 12.00-19.00 na placu Solidarności. Szkoły oraz grupy zorganizowane mogą dokonać rezerwacji miejsc na wczesne popołudnie, a widzowie indywidualni na późniejsze godziny popołudniowe.

UWAGA! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia oraz osób cierpiących na epilepsję i kłopoty z błędnikiem!