Kontrast
Wielkość czcionki

Polska załoga popłynie w słynnych regatach

W 2018 roku, w którym Polacy świętować będą stulecie odzyskania niepodległości, już po raz trzynasty odbędą się światowe regaty Volvo Ocean Race, w finale których widoczny będzie niezwykły polski akcent.

Rozpoczęte się 22 października w Alicante w Hiszpanii regaty Volvo Ocean Race to największe załogowe regaty wokółziemskie, a ich tegoroczna edycja jest jubileuszową – odbywać się będą po raz 45. Z tej okazji organizatorzy wydarzenia zaplanowali coś szczególnego. Do startu w wyścigu nazwanym Legends Volvo Ocean Race zaproszone zostały wszystkie jachty, które kiedykolwiek brały udział w regatach. Trasa tego wyjątkowego wyścigu pokrywać się będzie z finałowym odcinkiem tegorocznych regat głównych, a więc jachty wystartują z Goeteborgu aby następnie dopłynąć do Hagi. Finał przewidziany jest na koniec czerwca 2018 roku.

To właśnie w wyścigu Legends Volvo Ocean Race popłynie polska załoga na jachcie „Copernicus” – który brał udział w pierwszej edycji regat VOR na początku lat 70. W tegorocznym wyścigu popłynie trzech członków tamtej załogi oraz młoda kadra Stali Gdynia. Tym, co wpisuje regaty w radosne świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest umieszczenie na „Copernicusie” logo „Niepodległa”.

Finał regat będzie wydarzeniem na skalę ogólnoświatową, transmitowanym przez różne telewizje, co pozwoli ludziom z wielu krajów zobaczyć i – mamy nadzieję – zainteresować się logo obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości!

Mówi się, że wolność to naturalny stan żeglarza – czy może być zatem lepsze tło dla logo „Niepodległej” niż żagiel jachtu?