Kontrast
Wielkość czcionki

#Moja flaga - Majówka 2023 w „Niepodległa. Miejsce spotkań”

Jak co roku w majówkę, Biuro „Niepodległa” zaprasza do pawilonu kulturalnego „Niepodległa. Miejsce spotkań” w Łazienkach Królewskich, by wspólnie świętować Dzień Flagi RP. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – dla dzieci w wieku szkolnym przygotowano interesujące warsztaty kreatywne, a dla dorosłych potańcówkę. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, zapisy nie obowiązują – zapraszamy!

pawilon niepodległa. miejsce spotkań, przed nim flaga polski

Niepodległa. Miejsce Spotkań.
Fot. J. Barański / BN

Warsztaty dla dzieci w majówkę w Warszawie

Dlaczego flaga jest biało-czerwona? Na pierwsze warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat. Z okazji Dnia Flagi RP,  w niedzielę 30 kwietnia 2023 w godzinach 11.00 – 12.30, będzie można wziąć udział w spotkaniu o historii polskiej flagi. Uczestnicy dowiedzą się skąd wzięła się tradycja flag państwowych oraz poszukają odpowiedzi na pytanie: czy wcześniej istniały inne oficjalne symbole charakterystyczne dla różnych narodów? Prowadzący opowiedzą też o tym, jak przez wieki zmieniały się proporcje kolorów i obecność znaków na powierzchni flag. W kreatywnej części warsztatów dzieci wypróbują różne techniki farbiarskie i tkackie oraz własnoręcznie wykonają własne fragmenty materiałów w biało-czerwonych barwach. Liczba miejsc jest ograniczona, ale zapisy nie obowiązują.

W poniedziałek 1 maja 2023 skupimy się z kolei na kokardach narodowych (błędnie nazywanych kotylionami!). Od 12.00 do 14.00 zapraszamy do udziału w kreatywnych warsztatach dzieci w wieku 7-12 lat wraz z rodzicami. Uczestnicy pod czujnym okiem animatorki wykonają kokardę narodową z tektury. Ozdoba ta nie tylko podkreśli charakter nadchodzącego Dnia Flagi RP i kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, ale też będzie pięknie wyglądała na płaszczu bliskiej osoby. Zajęcia mają charakter otwarty, można dołączyć w każdym momencie. 

Zdjęcie przedstawia dłonie kobiety i dziecka, które trzymają tekturowe kokardy narodowe.

Fot. T. Kaczor / BN

Potańcówka z muzyką na żywo w „Niepodległa. Miejsce Spotkań”

1 maja 2023 o godzinie 17.00 w ogródku pawilonu „Niepodległa. Miejsce Spotkań” rozpocznie się wyjątkowa potańcówka z Orkiestrą Taneczną Bonanza, podczas której przeniesiemy się na dechy przedwojennej Warszawy! Zespół gra muzykę, którą można było usłyszeć na miejskich i podmiejskich zabawach od lat trzydziestych. Pojawią się foxtroty, tanga, walce, slowfoxy oraz bardziej tradycyjne utwory jak oberki i polki. Sekcja dęta zapewni odpowiednią ilość decybeli okraszoną dźwiękami harmonii, a bębny utrzymają nogi w ruchu.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę grającego na trąbce.

Fot. Gutek Zegier

Majówka 2023 w Warszawie

Warsztaty dla dzieci i potańcówka odbędą się w „Niepodległa. Miejsce spotkań” – kawiarnianej przestrzeni w Łazienkach Królewskich. Przez cały rok można wziąć tam udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Biuro „Niepodległa”. Warsztaty dla młodszych i starszych, wydarzenia muzyczne i radosne świętowanie ważnych dla Polski rocznic – to składniki bogatego programu. W budynku dawnej Herbaciarni codziennie można się napić kawy czy herbaty i zjeść coś słodkiego podczas majówkowego spaceru. Więcej informacji o wydarzeniach dostępnych jest na Facebooku i Instagramie „Niepodległa. Miejsce spotkań”.

plakat opisujący wydarzenia na dzień flagi

Wydarzenia organizowane w pawilonie „Niepodległa. Miejsce spotkań” odbywają się dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i Muzeum Łazienki Królewskie.