Kontrast
Wielkość czcionki

„Moja ziemio wyśniona” - koncert na 100-lecie III Powstania Śląskiego

Obchody 100. rocznicy III Powstania Śląskiego wciąż trwają! W niedzielę 16 maja 2021 o godzinie 20:45, Biuro Programu „Niepodległa”, Prezydent Miasta Opole oraz Instytut Śląski mają zaszczyt zaprosić na koncert „Moja ziemio wyśniona” w Amfiteatrze Tysiąclecia – Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Transmisja dostępna będzie na kanałach Facebook, Youtube, a na stronie niepodlegla.gov.pl dodatkowo w wersji dla osób z niepełnosprawnościami.

Wersja w PJM i z napisami:

Wersja z audiodeskrypcją:

 

Koncert „Moja ziemio wyśniona” w Opolu

Koncert „Moja ziemio wyśniona” w opolskim amfiteatrze przypomni widzom i słuchaczom jeszcze raz historię III Powstania Śląskiego oraz jego znaczenie dla Polaków przed stu laty i dziś. 21 maja 1921 roku rozpoczęła się bitwa o Górę Świętej Anny, a 23 maja 1921 starcie pod Olzą – dwa najważniejsze starcia śląskiego zrywu. Wszystkie utwory koncertowe są związane tematycznie, przez postać wykonawcy czy autora ze Śląskiem, powstaniami Śląskimi i losem powstańców. Zapraszamy do słuchania 16 maja 2021 o godzinie 20:45 przez internet na kanałach Facebook i Youtube, na stronie głównej portalu Interia, na stronach internetowych dzienników grupy Polska Press oraz w lokalnych rozgłośniach radiowych: RDC, Radio Białystok, Radio PIK, Radio Opole i Radio Katowice.

baner wydarzenia

Koncert będzie wypełniony historią. Poprzedzi go pokaz animacji przygotowanej z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego w ramach kampanii „Śląsk, Wspólna Sprawa”, która 2 maja była wyświetlana w 30 miejscach w całej Polsce. Dodatkowo, podczas występów, artystom towarzyszyć będą wizualizacje z materiałami archiwalnymi z czasów powstań śląskich oraz narracja o powstaniu w interpretacji uznanych polskich aktorów. W ich doborze organizatorów wsparło między innymi Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny.

Gwiazdy polskiej sceny muzycznej, wykonując utwory powiązane ze Śląskiem, będą snuć nowoczesną opowieść o wydarzeniach sprzed 100 lat. Za reżyserię koncertu odpowiada Piotr Metz, a opracowania muzycznego podjął się Miłosz Wośko. Przed publicznością (radiową i online) wystąpią: Abradab, Renata Przemyk, Sebastian Riedel, Stanisław Soyka, Józef Skrzek, Justyna Święs, Patrycja Zarychta  i SBB. Będzie można usłyszeć również AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Miłosza Wośko, chór Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz Orkiestrę Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Podczas 90 minut zostaną zaprezentowane wyjątkowe utwory, m.in: „Świtanie”, „Moja Ziemio Wyśniona”, „Siadaj Maryś Na Wóz”, „Blizna”, „Dwie Krople”, „W Kołysce Dłoni Twych”, „Co Sen”, „Ej Dostone Żytko Się Kiwiw”, „Vetre Duj” czy „Czerwone Słoneczko”.

Zwykli bohaterowie powstania

W kampanii „Śląsk Wspólna Sprawa”, m.in. za pomocą spotów o Wojciechu Korfantym i Józefie Bramowskiej, przypominani są zwykli ludzie, którzy przez swoje wybory stali się niezwykłymi bohaterami. Te historie są Polakom bardzo bliskie, a w koncercie nawiązujemy do nich m.in. na zaproszeniach. Historyczne zdjęcie wykorzystane w tle to wspaniała rodzinna pamiątka. Po jednej z konferencji prasowych z Biurem Programu „Niepodległa” skontaktował się Pan Stanisław i podzielił się skanem pamiątkowego zdjęcia swojego Dziadka. Henryk Kornek uczestniczył w III Powstaniu Śląskim i walczył pod Górą Św. Anny. Po 1921 roku przeniósł się na polski Górny Śląsk, gdzie założył rodzinę i wybudował dom.

baner wydarzenia

W 2021 roku te historie będą jeszcze przypominane. Urzędy państwowe, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury i lokalne stowarzyszenia włączają się we wspólne, ogólnopolskie świętowanie. Zapraszamy do włączenia się w kampanię „Śląsk Wspólna Sprawa” i udziału w wydarzeniach rocznicowych. Warunki udziału w koncercie określa regulamin koncertu „Moja Ziemio Wyśniona”.

Koncert „Moja ziemio wyśniona” jest częścią obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Partnerami wydarzenia są: Miasto Opole, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki i Radio Opole.
#ŚląskWspólnaSprawa