Kontrast
Wielkość czcionki

Niepodległa dla wszystkich - sto lat praw wyborczych kobiet w Polsce

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, podjętych przez Józefa Piłsudskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości było danie głosu w sprawach państwowych kobietom. 28 listopada 1918 roku marszałek podpisał tymczasowy dekret o przyznaniu Polkom praw wyborczych. 

W 1919 roku po raz pierwszy znalazły się na listach wyborczych, a po wyborach również w sejmie, gdzie zaangażowały się w prace umożliwiające faktyczne odnowienie państwa polskiego. Lada dzień obchodzimy stulecie przyznania kobietom w Polsce praw wyborczych, dlatego z tej okazji w Muzeum Literatury w Warszawie kobiety podczas spotkania historycznoliterackiego „Furie, Cwaniary, Cudzoziemki – wokół pisarek i ich bohaterek 1918-2018” porozmawiają o innych kobietach, ich historii, polityce i dorobku.

Na obrazku polskie pisarki, m.in Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Maria Konopnicka, rysunek Aleksadry Cieślak

Posłuchać będzie można o postaciach mało znanych, lub zupełnie zapomnianych i zaginionych na kartach historii, o których warto przypomnieć – wśród bohaterek spotkania znajdą się m.in. Paulina Kuczalska-Reinschmit, Władysława Habichtówna, Józefa Bojanowska, Zofia Daszyńska-Golińska, Kazimiera Bujwidowa, Justyna Budzyńska-Tylicka czy Aleksandra Piłsudska obok sylwetek tak znanych, jak Konopnicka, Orzeszkowa, Nałkowska czy Dąbrowska, które poznać będzie można w nieco innym kontekście.

Współczesne pisarki i badaczki literatury – profesor Grażyna Borkowska, Kazimiera Szczuka, Grażyna Plebanek i Marta Madejska – w rozmowie z Sylwią Chutnik  opowiedzą o kobietach związanych z literaturą u progu polskiej niepodległości. Goście rozmawiać będą o wpływie sytuacji społeczno – politycznej na literaturę kobiecą, konstrukcji bohaterek tworzonych przez autorki, ich strategii literackich oraz codzienności kobiet pracujących. 

Wstęp na wydarzenie jest wolny. 

Kobiety w walce o niepodległość

Innym wydarzeniem, opowiadającym o roli i znaczeniu kobiet w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz w budowie nowego państwa, jest wystawa „Kobiety w walce o niepodległość Polski”.

baner wystawy

Ekspozycja przygotowana przez Ligę Kobiet Polskich przy współpracy z Archiwum Akt Nowych zawiera 26 plansz o mądrych, silnych i niezwykłych polskich kobietach, które żyły i działały w trudnych czasach, zarówno wojny jak i pokoju. Ilustracje i kopie dokumentów pochodzą ze zbiorów Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Wojskowego Biura Historycznego, Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość Polski oraz zbiorów prywatnych Tadeusza Krawczaka i Jacka Dehnela.

Wystawa także jest wydarzeniem bezpłatnym, a odwiedzić ją można w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.