Kontrast
Wielkość czcionki

Blask orderów i zajęcia edukacyjne - wystawa w Łazienkach Królewskich i wydarzenia towarzyszące

W Łazienkach Królewskich w Warszawie podziwiać można wystawę „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Ekspozycji towarzyszą prelekcje, zajęcia edukacyjne i specjalne spacery.

Ordery, odznaczenia i medale – te jakże często pilnie strzeżone pamiątki rodzinne i dowody męstwa i zwycięstw – są nie tylko eksponatami, ale także punktem wyjścia do rozmów o niepodległości, wolności i zrywach narodowych, widzianych w dwóch przenikających się wymiarach – narodowym i kameralnym, rodzinnym i osobistym.

plakat wystawy "Blask orderów"

Specjalne oprowadzania po wystawie odbywać się będą w Pałacu na Wyspie w soboty 17 i 24 listopada,  8, 15 i 22 grudnia a także 5, 12, 19, 26 stycznia i 2 lutego już w 2019 roku, zawsze o godzinie 11. 1 grudnia będzie można odwiedzić ekspozycję z jej kuratorką, Izabelą Prokopczuk-Runowską.

W wybrane soboty – 21 listopada, 12 grudnia, oraz 9 i 23 stycznia będzie można wysłuchać specjalnych wykładów, w których prelegenci – uznani specjaliści tematyki orderowej, opowiedzą o najważniejszych odznaczeniach, dawnych i współczesnych, polskich i zagranicznych, o zawiłościach w ich nazewnictwie, a także o orderach konkretnych osób, m.in. Aleksandra Walewskiego, syna samego Napoleona, oraz marszałka Polski Rzeczypospolitej Ferdinanda Focha. Będzie również mowa o odznaczeniach nadawanych polskim żołnierzom za udział w misjach zagranicznych. Prelegenci rozszerzą narrację wystawy o mniej znane fakty, które z pewnością zainteresują nie tylko pasjonatów odznaczeń.

Niedziele w Łazienkach – 18 listopada, 2 i 16 grudnia oraz 13 i 27 stycznia – to czas dla pasjonatów historii, którzy podczas warsztatów dyskusyjnych będą mieli okazję poznać ordery i odznaczenia w szerokim kontekście politycznym, symbolicznym i propagandowym ostatnich czterystu lat historii Rzeczypospolitej. Prowadzący podda też krytycznej analizie inne nośniki symboliki i propagandy – herby, sztandary i flagi, a także przybliży słuchaczom teksty źródłowe, m.in. przekazy z epoki uzasadniające wprowadzanie danych orderów lub określonej symboliki.

Wreszcie na publiczność czekać będzie „Noc listopadowa” w Łazienkach – przechadzka po sześciu miejscach, w których rozgrywają się „sceny dramatyczne” Stanisława Wyspiańskiego, osnute wokół wybuchu powstania „w Warszawie 29 listopada roku 1830”. Ukazany zostanie wpływ topografii Łazienek na układ scen dramatycznych Nocy listopadowej. Omówione zostaną znakomite realizacje dramatu autorstwa m.in. Ludwika Solskiego, Jerzego Grzegorzewskiego i Andrzeja Wajdy. To wydarzenie, na które obowiązują zapisy, odbędzie się 24 i 25 listopada. 

Więcej atrakcji towarzyszących wystawie można znaleźć na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl

Organizatorzy zapraszają publiczność do udziału w wystawie – każdy, kto chce podzielić się z publicznością Łazienek Królewskich osobistą historią wplecioną w dzieje Polski, osnutą wokół rodzinnych pamiątek, może wypełnić jeszcze przez kilka dni specjalny formularz na stronie muzeum i przesłać go na adres: