Kontrast
Wielkość czcionki

Niepodległa do hymnu! Zobacz, kto śpiewa razem z nami!

W samo południe 11 listopada Polska zabrzmi Mazurkiem Dąbrowskiego. Od Bałtyku po gór szczyty, w malutkich wsiach i największych metropoliach, w kraju i za granicą miliony Polaków i przyjaciół Polski zaśpiewa polski Hymn. 

Rocznicę odzyskania niepodległości uczcimy radośnie i wspólnie śpiewając 11 listopada w samo południe najważniejszą polską pieśń. Będzie to druga edycja ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.

Mazurek Dąbrowskiego zabrzmi m.in. w miejscach szczególnie bliskich sercom Polaków. O 12.00 z Wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie popłynie w Świat dźwięk trąbki, a zgromadzeni na Krakowskim Rynku mieszkańcy miasta i turyści, z towarzyszeniem Chóru Polskiego Radia, odśpiewają Pieśń Legionów Polskich, przypominając o wielkim sukcesie Polaków, którzy po 123 latach niewoli odzyskali niepodległość. Hymn zostanie odśpiewany także przez uczestników formującego się pod Katedrą Wawelską pochodu patriotycznego, który przejdzie na pl. Jana Matejki.

Mazurka Dąbrowskiego słychać będzie także w wielu miejscach Warszawy, w tym na jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc stolicy, czyli na pl. Zamkowym. Z wieży Zamku Królewskiego popłyną dźwięki hymnu, a warszawiacy i turyści zgromadzeni pod Kolumną Zygmunta zaśpiewają razem utwór Józefa Wybickiego. Towarzyszyć im w tym będzie Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze.

Do śpiewania hymnu można się będzie przyłączyć także w Łazienkach Królewskich, w przestrzeni kulturalnej „Niepodległa. Miejsce Spotkań” oraz przed Pałacem Mostowskich, gdzie śpiewać będzie Chór Komendy Stołecznej Policji, stołeczni policjanci i pracownicy cywilni KSP, którzy w tym świątecznym dniu będą czuwać nad działaniem Komendy.

W Rzeszowie hymn zostanie odśpiewany w sercu miasta, na Placu Wolności. Rzeszowska odsłona akcji „Niepodległa do hymnu” jest częścią oficjalnych obchodów zorganizowanych wspólnie przez Prezydenta Miasta, Marszałka Województwa i Wojewodę, połączona z odsłonięciem Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Mazurek Dąbrowskiego będzie słychać w samo południe również w innych stolicach województw, w tym m.in. w Katowicach, które świętują w tym roku stulecie pierwszego Powstania Śląskiego, pod białostockim Ratuszem oraz w Zielonej Górze, gdzie mieszkańcy miasta odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego na placu przy Konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej, inaugurując w ten sposób uroczysty przemarsz orkiestry, kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz pozostałych uczestników uroczystości na Plac Matejki. O 12.00 hymn zabrzmi także z wieży ratuszowej Kalisza i podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta Ostrołęka.

Równie głośnio będzie słychać Polski Hymn w Dywitach, które uczczą odzyskanie wolności Biegiem Niepodległości wokół Jeziora Dywickiego, w których z Mazurkiem Dąbrowskiego na ustach zainaugurują sezon Morsy. Hymn będziemy śpiewać na plaży Bałtyku, nieopodal Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach oraz w Karkonoszach, na szczycie Szrenicy.

Polski Hymn zabrzmi również za granicą. Rozgrzeje serca polskich polarników pracujących w Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, Polaków mieszkających na Ukrainie, w Kazachstanie i Australii. Mazurek Dąbrowskiego zaśpiewają także Polacy wypoczywający na złocistej plaży Copacabana w Rio de Janeiro.

Mazurek Dąbrowskiego na siatkarskich trybunach

Siatkarze i kibice w całej Polsce będą świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez cały weekend. Wszystkie mecze PlusLigi, Ligi Siatkówki Kobiet oraz KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn będą miały wyjątkową, biało-czerwoną oprawę. Przed każdym meczem odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.
fragment plakatu akcji do hymnu z dołożonymi logami organizacji siatkówkowych
Prezes Polskiej Ligi Siatkówki, Paweł Zagumny, mówi: „To dla nas zaszczyt, że możemy włączyć się w obchody Święta Niepodległości. Śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego najbardziej kojarzy mi się właśnie ze sportem, bo słyszymy go przed meczami drużyn narodowych, odgrywany jest także w chwilach triumfów polskich sportowców”.

Kibice będą mogli także wznieść w górę biało-czerwoną kartoniadę zamieniając trybuny w wielkie flagi. Nie zabraknie tematycznych animacji. To sprawdzony sposób na radosne kibicowanie, bo Polska Liga Siatkówki współpracuje z „Niepodległą” od dwóch lat. W minionych rozgrywkach wszystkie drużyny, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, miały logo „Niepodległej” na koszulkach.

Kibice na trybunach podczas śwpiewania hymnu z uniesionymi kartkami kartoniady, na pierwszym planie odwrócona tyłem maskotka reprezentacji - orzeł biały z uniesionymi skrzydłami

Kartoniada na trybunach Ergo Areny podczas Turnieju Kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020
Fot. BPN

„Zachęcam wszystkich, by w południe 11 listopada przyłączyli się do narodowego śpiewania hymnu, a wcześniej zaśpiewali go z nami w trakcie naszych meczów w PlusLidze, Lidze Siatkówki Kobiet oraz KRISPOL 1. Lidze Mężczyzn” – dodaje Paweł Zagumny.

Superflaga w Superlidze

Piłkarze ręczni zaśpiewają Mazurka Dąbrowskiego w wyjątkowej oprawie. Podczas meczu 10. serii rozgrywek PGNiG Superligi, w którym zmierzą się NMC Górnik Zabrze i Azoty-Puławy, zawodnicy i wolontariusze rozwiną gigantyczną biało-czerwoną flagę, która pokryje niemal całe boisko! Jej wymiary to 19×30,4 m, po rozłożeniu zajmie powierzchnię aż 577,6 m2, a jej waga to ponad 30kg. Powstała przy współpracy Superligi sp. z o.o., Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Biura Programu „Niepodległa”.

flaga polski trzymana przez 4 żołnierzy marynarki wojennej, w tle na baczność piłkarze ręczni

Zdjęcie ze strony www.pgnig-superliga.pl

„Dzień Odzyskania przez Polskę Niepodległości to wyjątkowa chwila dla każdego mieszkańca naszego kraju” – mówi Piotr Należyty, wiceprezes zarządu Superliga sp. z o.o. – „Jeszcze nigdy w żadnej hali w Polsce na płycie boiska nie pojawiła się tak ogromna flaga Narodowa Polski. Co więcej, po meczu zostanie ona przekazana Związkowi Piłki Ręcznej i będzie towarzyszyła naszym szczypiornistom oraz kibicom podczas meczów reprezentacji Polski w piłce ręcznej” – dodaje.

Niepodległa do hymnu – włącz się!

Na naszej mapie wydarzeń wciąż pojawiają się nowe miejsca, w których śpiewany będzie hymn w ramach akcji Niepodległa do hymnu. Każdy może się włączyć i zaśpiewać razem z nami oraz każdy może dodać na mapie swoją lokalizację i zaprosić swoich sąsiadów i przyjaciół do wspólnego świętowania!