Kontrast
Wielkość czcionki

Dołącz do Kroniki Życzliwości

Kronika życzliwości jest inicjatywą dokumentującą wsparcie, którego udzielamy sobie wzajemnie i służy inspirowaniu do działania poprzez proste gesty dnia codziennego, które w łatwy sposób można wdrożyć we własnej lokalnej społeczności.

Skala reakcji na koronawirusa sprawia, że mamy do czynienia z wydarzeniem historycznym. Będzie się o nim mówić latami. Sprawmy, żeby mówiono nie tylko o wybuchu epidemii, która zatrzymała świat, ale też wybuchu międzyludzkiej solidarności, która pokazała, że kryzys może mieć też swoje pozytywne oblicze.

Aby móc wrócić do tych pięknych gestów w przyszłości, aby nie były to tylko legendy i opowieści, ale przykłady konkretnych działań postanowiliśmy stworzyć zapiski z codziennej solidarności – Kronikę życzliwości.

Każdy, kto organizuje pomoc, doświadczył jej lub po prostu słyszał o ciekawej inicjatywie, może ją dodać w formie małej kroniki – wydarzenia na mapie Polski. Historia to opowieści jej świadków. To, co działo się między ludźmi najlepiej opisują nie dokumenty, ale prowadzone na bieżąco pamiętniki. Dziś pamiętnikami są nasze profile w mediach społecznościowych, gdzie umieszczamy filmy, zdjęcia i opisy wydarzeń, których byliśmy świadkami. Podzielmy się nimi, by móc je zebrać i zachować dla przyszłych pokoleń.

Pokażmy ilu jest ludzi dobrej woli, ile jest w nas solidarności i dobroci. Pokażmy, że łączą nas fundamentalne wartości, którymi dzielimy się z innymi.

Kronika życzliwości to też inspiracja – pokazanie jak we własnym środowisku – sąsiedztwie, rodzinie, mieście – zorganizować pomoc – taką, na którą stać każdego z nas, w prostych gestach, w czułych słowach, w wielkich inicjatywach. Sam też zostań bohaterem i pokaż jak pomagasz. Zdjęcia i posty pokazujące podejmowane przez Ciebie inicjatywy oznacz hasztagiem #wszystkobędziedobrze i #zostańwdomu. Zainspiruj innych do działania.

Ten tekst jest dostępny w Polskim Języku Migowym: